سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

تولید گاز ایران در بهترین وضعیت قرار دارد

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این که تولید گاز در پالایشگاه های کشور تغییر نکرده است، هرگونه افت تولید گاز به دلیل کاهش فشار در چاه های دریایی میدان پارس جنوبی را تکذیب کرد.

به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی در حاشیه نشست خبری شامگاه گذشته (شنبه یکم مرداد) درباره شایعه برخی رسانه ها مبنی بر کاهش تولید گاز در پالایشگاه های کشور به خبرنگار شانا، گفت: تولید گاز هیچ تغییری نکرده است و تولید به روال معمول انجام می شود.

تزریق گاز به مخزن سراجه به ۱۹۵بار فشار رسیده است

معاون وزیر نفت درباره طرح ذخیره سازی گازطبیعی در مخزن سراجه نیز گفت: تمام مراحل فنی مربوط به این طرح انجام شده و با نصب دو ردیف توربوکمپرسور این مخزن، در مرحله پیش راه اندازی است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: از آنجا که برای تزریق گاز به مخزن سراجه به ۲۴۵ بار فشار نیاز است، هم اکنون این فشار به ۱۹۵ بار رسیده که به تدریج در حال افزایش است.

اوجی گفت: مراحل پیش راه اندازی توربوکمپرسورهای مخزن سراجه به دلیل ضمانت نامه شرکت سازنده، به وسیله مهندسان آنها در دست انجام است.

به گفته وی، در مرحله نخست ۷٫۵ میلیون متر مکعب گاز به این مخزن تزریق خواهد شد.

بخش خانگی خوش حساب ترین مشتریان شرکت ملی گاز

معاون وزیر نفت در امور گاز درباره مطالبات مردم گفت: تمام مطالبات مربوط به سال گذشته صفر و در سه ماه گذشته نیز نزدیک به ۴۰ میلیارد تومان مطالبات مردم پرداخت شده است.

وی بهترین و خوش حساب ترین مشترکان شرکت ملی گاز را بخش خانگی معرفی کرد و گفت: بیش از ۸۵ درصد قبوض گاز این بخش پرداخت شده است و مشترکان صنعتی نیز بدحساب ترین به شمار می آیند.

تخفیفی در صادرات گاز به ترکیه در کار نیست

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درباره تخفیف قیمت گاز صادراتی به ترکیه گفت: هیچ تخفیفی در فروش گاز به این کشور در کار نیست، ضمن این که طبق قرارداد، هر دو طرف می توانند هر سه سال یک بار درباره قیمت، تقاضای بازنگری کنند و این حق برای هر دو طرف محفوظ است.

وی تصریح کرد: طبق قرارداد، اگر فروشنده نتواند گاز کمی و کیفی مناسب را به خریدار تحویل دهد، یا خریدار نتواند گاز ارسال شده را تحویل بگیرد، برای این منظور جریمه پیش بینی شده است.

اوجی گفت: سال گذشته شرکت بوتاش به دلیل آن که نتوانست مقدار گاز ارسالی را تمام و کمال دریافت کند، مشمول جریمه شد.

وی تاکید کرد: مبلغ جریمه به وسیله شرکت بوتاش به ایران پرداخت شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۳۶۲۹۸ بازدید