سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

حفاری ۲۲ حلقه چاه توسعه‌ای آزادگان شمالی

در اجرای فاز نخست بهره برداری از میدان نفتی آزادگان شمالی، شرکت ملی حفاری ایران حفاری ۲۲ حلقه چاه توسعه ای در این منطقه را به عهده دارد.

مدیرپروژه های حفاری شرکت ملی حفاری ایران امروز یکشنبه ( دوم مرداد) در گفت و گو با خبرنگار شانا در این باره توضیح داد: هم اکنون دستگاه های حفاری ۸۸ و ۶۵ فتح که از پیشرفته ترین دکل های حفاری خشکی این شرکت و مجهز به سامانه گرداننده فوقانی (تاپ درایو) و تصفیه گل و توان ۲ هزار اسب بخار هستند، در این موقعیت استقرار دارند.

مهندس ایرج احمدی سرشت با بیان این که دستگاه ۸۸ فتح همزمان با سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در میدان نفتی آزادگان شمالی آغاز به کار کرد و متعاقب آن دستگاه ۶۵ به منطقه انتقال یافت، گفت: این دستگاه ها حفر دو حلقه چاه را در دست اجرا دارند و در صورت صلاحدید کارفرما پس از حفاری و تکمیل این چاه ها به حفاری دو حلقه چاه دیگر اقدام می کنند.

وی افزود: تامین و استقرار دو دستگاه حفاری دیگر در آزادگان شمالی در دستور کار این شرکت قرار دارد و با حفاری چاه های پیش گفته، برنامه حفاری ۲۲ حلقه چاه مربوط به فاز نخست طرح کلید می خورد.

میدان نفتی آزادگان در استان نفت خیز خوزستان شامل دو بخش جنوبی و شمالی است که با مساحت حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع، یکی از بزرگ ترین میدان های نفتی جهان به شمار می آید.

تولید صیانتی از بخش جنوبی این میدان به همت متخصصان داخلی از سال ۱۳۸۶ آغاز شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۳۵۲۸۴ بازدید