سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

میدان نفتی یادآوران پیشرو در ارسال گازهای مشعل به پالایشگاه گازی هویزه خلیج فارس(کارخانه ان جی ال ۳۲۰۰)

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، کشور ایران حائز رتبه اول ذخایر نفت و گاز در میان کشورهای جهان می باشد. در حال حاضر، علاوه بر گاز تولیدی از میادین گازی، بخشی از منابع گازی کشور از محل گازهای همراه تولیدی از میادین نفتی تامین می شود. برای این منظور، می بایست در ابتدا گازهای همراه نفت جمع آوری و پس از تقویت فشار به واحدهای پالایشگاهی ارسال گردد. در پالایشگاه گازی، ضمن شیرین سازی گاز غنی، ترکیبات سبک و سنگین از یکدیگر تفکیک شده و گاز سبک جهت مصارف خانگی و تجاری به خطوط لوله سراسری تزریق و ترکیبات سنگین تر بعنوان خوراک به واحدهای پتروشیمی منتقل می گردند.

در همین راستا، مهندس ابوذر شریفی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت بیان داشت: منطقه غرب کارون در استان خوزستان با دارا بودن ذخایر عظیم نفت بعنوان یکی از حوزه های نفتی ایران زمین در حاشیه غربی رودخانه کارون تا مجاورت کشور عراق واقع شده است. میدان نفتی یادآوران با حجم نفت حدود ۳۰ میلیارد بشکه نفت درجا نیز در این منطقه واقع گردیده و با توجه به تولید فعلی این میدان، میزان گاز همراه تولیدی بطور متوسط روزانه ۱۰۰ میلیون فوت مکعب می باشد.
وی افزود: در حدود ۱۰ درصد از گاز همراه تولیدی از میدان یادآوران مربوط به مصارف داخلی و تاسیسات فرازآوری با گاز میدان بوده و درصد باقیمانده آن از زمان بهره برداری، بدلیل آماده نبودن پالایشگاه گازی در پایین دست، در مشعل واحد فرآورش مرکزی سوزانده می شد.
مدیرعامل شرکت متن ادامه داد : با توجه نگهداری و انجام سرویس های دوره ای کمپرسورها و پایش خط لوله ی ۱۸ اینچ گاز میدان یادآوران بر اساس استانداردهای موجود، این شرکت به محض اعلام آمادگی پالایشگاه، در ارسال گازهای مشعل به پالایشگاه گازی هویزه خلیج فارس پیشرو بوده است و از زمان شروع عملیات پیش راه اندازی این کارخانه در بهمن ماه سال ۱۴۰۱ بطور متوسط ۵۰ درصد از گازهای مشعل میدان نفتی یادآوران به این واحد ارسال و با بهره برداری کامل از تاسیسات  این پالایشگاه ، ۱۰۰ درصد گازهای مشعل میدان یادآوران به این کارخانه ارسال خواهد شد.
وی در پایان بیان داشت: با عنایت به اینکه ارسال گازهای مشعل به پالایشگاه هویزه خلیج‌فارس موجب تکمیل زنجیره ارزش افزوده در صنایع پایین دستی و همچنین کاهش چشمگیر انتشار گازهای آلاینده محیط زیست می باشد؛ لذا امیدواریم تمامی دستگاه های حاکمیتی، نمایندگان محترم مجلس و مسئولین محلی در این امر خطیر، همراه و حامی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران باشند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ساعت: ۱۰:۳۹۱۶۵ بازدید