سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

نشست بررسی عملکرد تولید در سال ١۴٠١ و پیش بینی بهره دهی چاهها در سال ١۴٠٢ در شرکت مهندسی و توسعه نفت برگزار شد

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، جلسه پیش‌بینی بهره‌وری چاه‌ها در این شرکت در روز شنبه (۱۳ اسفندماه) با حضور مدیرعامل، مجریان طرح‌ها و مدیریت مهندسی نفت و مدیریت تولید برگزار شد. در این جلسه که به منظور پیش‌بینی تولید میادین تولیدی-توسعه‌ای تحت نظارت شرکت مهندسی و توسعه‌ نفت و با هماهنگی مدیریت تولید برگزار شد، عملکرد تولید چاه‌ها و مخازن مختلف طی شش‌ماه گذشته توسط مجریان و تیم فنی پروژه‌ها ارائه و مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در ادامه پیش‌بینی تولید برای میادین یاران، یادآوران، آذر، سپهر، جفیر، آبان، پایدار غرب، چشمه‌خوش، دالپری و پایدار شرق مورد بررسی و نهایی‌سازی قرار گرفت.

لازم به ذکر است، علاوه بر مباحث تحت‌الارضی و چاه‌ها، چالش‌ها و محدودیت‌های فرآورشی و عملکرد سیستم‌های فراز‌آوری مصنوعی (ESP Gas lift) و تاثیر آن‌ها بر تولید در میادین مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

عباس گودرزی ارجمند، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت مهندسی و توسعه نفت در این‌خصوص بیان داشت: با توجه به نوع قرارداد‌های توسعه‌ای و درآمیخته شدن آن‌ها با تولید چه در آغاز و چه در میانه راه توسعه، شرکت مهندسی و توسعه نفت همواره درگیر نظارت بر فعالیت‌های تولیدی می باشد.

وی افزود: نسل جدید قرارداد‌های توسعه و بهره برداری از میادین موسوم  به IPC بصورت بلند مدت منعقد گردیده‌اند و فعالیت‌های توسعه‌ای و تولیدی شانه به شانه تا پایان قرارداد ادامه خواهند داشت، لذا نظارت بر فعالیت‌های بخش تولید و راهبری میادین جزء جدا ناپذیر ماموریت و رسالت شرکت “متن” گردیده است.

در این راستا شرکت مهندسی و توسعه نفت تاکنون بالغ بر ۸۳۰ میلیون بشکه نفت خام پیش از تحویل دهی به شرکت‌های بهره‌بردار تولید نموده که این روند با توسعه میادین جدید نظیر سهراب، سپهر و جفیر و تحقق اهداف تولیدی در سال‌های پیش‌رو گسترش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت بنحویکه تا پایان سال ۱۴۰۲ به رقم یک میلیارد بشکه نزدیک خواهد شد.

‎عباس گودرزی ارجمند، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت مهندسی و توسعه نفت در خصوص مهمترین نکات و موفقیت‌های جاری و برنامه‌های مهم پیش روی تولید در این شرکت گفت: در میدان یادآوران تولید ۱۱۵ هزار بشکه نفت در روز و نگهداشت توان تولیدآن طی سال های اخیر علی رغم  تعهد قراردادی ۸۵ هزار بشکه در روز، و بهره گیری از سیستم فرازآوری مصنوعی با گاز جهت تولید حداکثری نفت سنگین در این میدان در جریان می‌باشد.

‎همچنین، در راستای پایان دهی به گاز سوزی مشعل‌ها، گاز همراه تولیدی نفت از میدان نفتی یادآوران با ظرفیت حداقل ۹۰ میلیون فوت مکعب در روز آماده ارسال به NGL3200 می‌باشد که هم‌اکنون با ارسال ۳۰ میلیون فوت مکعب در روز در مدار قرار دارد و پس از اعلام آمادگی واحد NGL3200 ، ارسال گاز با حداکثر ظرفیت ادامه خواهد یافت.

‎وی درخصوص میادین نفتی سپهر و جفیر ابراز امیدواری کرد، تولید نفت به میزان ۲۱ هزار بشکه در روز از این میادین تا اواسط بهار ۱۴۰۲ و افزایش تدریجی و مرحله ای آن تا ۵۰ هزار بشکه در روز تا پایان سال ۱۴۰۲ تحقق یابد.

‎گودرزی در ادامه از روند توسعه میدان یاران گفت؛ تا کنون ۱۰پمپ ESP و یک پمپ SRP در میدان یاران شمالی نصب گردیده است و با عقد قرارداد IPC یاران و یکپارچه شدن دو میدان یاران شمالی و جنوبی، نصب و رانش پمپ برای سایر چاه ها در برنامه های دو سال پیش رو قرار گرفته است.

‎وی از راه اندازی پروژه میتر آبان- پایدارغرب در ورودی نمکزدایی چشمه خوش، انجام برخی اصلاحات و بهینه سازی در تاسیسات تولید و فرآورش چشمه خوش و در نتیجه، مهیا شدن تولید نفت نمکی و افزایش تولید از سه میدان چشمه خوش، دالپری و پایدار شرق به میزان ۲۵ هزار بشکه نفت در روز از تابستان ۱۴۰۲ خبر داد.

‎وی در پایان بیان داشت: تلاش جهت نگهداشت و افزایش تولید از میدان نفتی آذر با نصب پمپ‌های درون چاهی از نوع Rigless در این میدان، در جریان است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ اسفند ۱۴۰۱ساعت: ۱۰:۳۱۳۷۳ بازدید