سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

جلوگیری از سوزاندن روزانه ۶۰ میلیون فوت مکعب گاز در میدان سلمان

سرپرست منطقه عملیاتی لاوان در شرکت نفت فلات قاره اعلام کرد: هم اکنون کار راه اندازی توربین کمپرسور سکوی GLP میدان سلمان در دست اقدام است و با راه اندازی این سکو طی چهار تا پنج ماه آینده، از سوزاندن حدود ۶۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز جلوگیری خواهد شد.

عباس رجب خانی؛ سرپرست منطقه عملیاتی لاوان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران گفت: با راه اندازی توربین کمپرسور سکویGLP، از سوزاندن ۶۰ میلیون فوت مکعب گاز این میدان جلوگیری شده و این گاز برای تزریق به چاه های نفت میدان سلمان مورد استفاده قرار می گیرد.

وی همچنین از تلاش متخصصان شرکت نفت فلات قاره برای راه اندازی سکوی PP3 میدان سلمان طی ماه های آینده خبر داد و گفت: هم اکنون بهره برداری از یک حلقه چاه این میدان در حال انجام است که گاز تولیدی از این چاه، برق مورد نیاز توربین سلمان را تامین می کند.

راه اندازی چاه شماره ۲ میدان گازی لاوان تا یکماه آینده

رجب خانی در ادامه، تولید روزانه گاز از میدان لاوان را بین هفت تا هشت میلیون فوت مکعب در روز اعلام و تصریح کرد: تولید کنونی میدان گازی لاوان از چاه شماره ۳ این میدان صورت می گیرد و بر اساس تفاهمنامه منعقد شده با شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران مبنی بر جایگزینی گاز تولید شده در میدان لاوان با گازوئیل مورد استفاده در پالایشگاه این منطقه عملیاتی، به زودی تولید از چاه مذکور به ۲ برابر تولید فعلی افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه هم اکنون کار راه اندازی چاه شماره ۲ میدان گازی لاوان نیز در دستور کار قرار دارد، از راه اندازی این چاه تا یکماه آینده خبر داد و گفت: این چاه به منظور حمایت و پشتیبانی از تولید چاه شماره ۳ راه اندازی می شود تا در مواقع احتمالی که تولید از چاه ۳ مقدور نیست، روند تولید متوقف نشود

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۰۹۳۴۲ بازدید