سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت:

فاز اول میدان نفتی آزادگان جنوبی در نیمه نخست سال آینده تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید

 

فاز اول میدان نفتی آزادگان جنوبی در نیمه نخست سال آینده تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، مهندس ابوذر شریفی مدیرعامل این شرکت در سخنرانی دومین روز از نخستین همایش ملی افزایش بهره دهی چاه های نفت و گاز که در مرکز همایش های وزارت نفت (کوشک) برگزار شد، در خصوص میدان نفتی آزادگان جنوبی گفت: توسعه میدان آزادگان جنوبی از سال ها قبل آغاز شده، اما به دلیل سیاست های متعددی که در آن سالها وجودداشته، توسعه این میدان بسیار طولانی شده است.

وی ادامه داد: در میدان آزادگان ۲۰۶ حلقه چاه وجود دارد که ۳۰ حلقه از  آن هنوز تکمیل نشده و در تلاشیم تا پایان سال  آن را بهاتمام رسانده و در بهار سال آینده هر ٣٠ حلقه را تولیدی نماییم.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در ادامه افزود : در میدان آزادگان جنوبی همزمان با توسعه به فکر تولید هم هستیم و به همین دلیل بنا داریم ۵۰ حلقه پمپ درون چاهی در این میدان راه اندازی کنیم.

مهندس شریفی از همکاری با شرکت های دانش بنیان برای اسیدکاری چاه ها خبر داد و گفت :

در برنامه های آتی شرکت متن رویدادهای فناورانه مهمی در برنامه داریم که ۳ مورد آن تا چند ماه آینده آغاز خواهد شد.

بیش از ٩٠ میلیارد بشکه نفت درجا ، سهم توسعه میادین نفتی در شرکت مهندس و توسعه نفت

مدیرعامل شرکت متن در خصوص میدان نفتی یاداوران گفت : میزان نفت درجای موجود در میادینی  که توسط این شرکت توسعه پیدا میکند بیش از ۹۰ میلیارد بشکه می باشد که سهم میدان یادآوران ۳۳ میلیارد نفت درجا است و ۲۲ میلیارد بشکه آن نفت سنگین میباشد.

به گفته مهندس شریفی میزان نفت درجای این میدان در لایه سروک به اندازه کل ذخیره نفت میدان آزادگان در هر ۴ لایه است که این موضوع اهمیت توسعه چاه محور در میدان یاداوران را بیشتر می کند.

مدیرعامل شرکت متن ادامه داد: در توسعه میدان یاداوران گس لیفت را در ابتدای توسعه میدان در نظر گرفتیم که در حال حاضر فقط درلایه سروک ۲۶ حلقه چاه گس لیفتی قراردارد.

وی با تاکید بر اینکه شرکت متن شرکت توسعه ای است و فعالیت چاه محور را می بایست در ابتدای توسعه میدان ببیند، افزود: تغییراتبا توجه به فرآیندی که در قررادادها پیش بینی شده کمی سخت است و به همراهی شرکت های توسعه ای و پیمانکاران بر می گرددالبتهاین مشکل در قراردادهای آی پی سی به نوعی حل شده و امیدواریم در قراردادهای در حین توسعه میدان ها ، فعالیت های چاه محورمورد توجه قرار گیرند و مشکلی که همواره در جریان توسعه داریم برطرف شود.

تولید ۲۱ هزار بشکه نفت از میادین نفتی سپهر و جفیر تا پایان سال

وی در خصوص میدان نفتی سپهر و جفیر نیز گفت :  تا پایان سال تولید روزانه ۲۱ هزار بشکه نفت در روز از این میدان آغاز خواهدشد، به گفته مهندس شریفی توسعه میادین سپهر و جفیر اکنون با شرکت گسترش انرژی پاسارگاد است و انشاالله تا پایان سال به برنامه تدوین شده تولید خواهیم رسید .

همچنین در خصوص طرح یکپارچه یاران نیز اضافه کرد : در میدان یاران شرکت پرشیا نصب پمپ های درون چاهی را در زمان بهره برداری انجام خواهد داد ، هم اکنون نیز ۱۰ حلقه چاه مجهزبه پمپ درون چاهی هستند که همین امر باعث گردیده از سال ۹۹ آسیب دیدگی در چاهها تنها یک مورد باشد.

مهندس شریفی به آغاز عملیات اجرایی میدان سهراب طی روزهای آتی اشاره کرد و گفت: فاز دوم یادآوران، فاز دوم آذر، توسعه یکپارچه آزادگان و فاز سوم دارخوین از دیگر پروژه‌هایی هست که در حال اخذ مجوز می باشد  و در مراحل پایانی مذاکرات قرار دارد .

ایشان در خصوص میدان‌های چشمه‌خوش، دال‌پری و پایدار شرقآبان و پایدار غرب نیز گفت: این میادین را با شرکت زدان وستوک روسیه در حال کار می باشیم .

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ آبان ۱۴۰۱ساعت: ۱۵:۵۸۳۰۵ بازدید