سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

رکورد ساخت انواع بزرگترین شیرآلات نفتی در طرح ملی گوره-جاسک

طرح ملی گوره-جاسک موفق به ساخت شیرآلات MOV با بزرگترین سایز (Gate 56”, #۱۵۰) شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، طراحی، محاسبه و تولید شیر نفتی موتوردار ۵۶ اینچ با عملگر MOV (اکچویتور) در شرکت دانش بنیان گسترش سازی تهران سوفا جهت استفاده در مگا پروژه انتقال نفت گوره به جاسک صورت گرفته است.
طبق این گزارش علی جعفرزاده مجری طرح گوره-جاسک گفت: این شیر با وزن بالغ بر ۱۵ تن و ارتفاع ۷ متر قادر به انتقال نفت با دبی سیال ۱۳۰۰ بشکه در دقیقه می باشد و به علت بزرگی شیر ۵۶ اینچ، تُرک (گشتاور) آن بیش از ۱۵,۰۰۰ نیوتن-متر (NM) می‌باشد.
جعفرزاده ادامه داد: کلیه مراحل مختلف طراحی، مدلسازی، ساخت و تست‌های مختلف در حضور بازرسین کارفرما(شرکت مهندسی و توسعه نفت) و منطبق با استانداردهای مربوطه توسط نیروهای جوان، نخبه و متعهد این شرکت انجام پذیرفته است.
وی گفت: همچنین، با توجه به بزرگی تجهیز، مقدار کل وزن قطعات ریخته‌گری قطعات آن بالغ بر ۲۸ تن می باشد لذا عملیات ماشینکاری بسیاری سنگینی را نیاز دارد.
لازم به ذکر است، با جلوگیری از خروج ارز به میزان بیش از ۵ میلیون یورو، تولید این شیرآلات موجب توانمندسازی کشور در زمان تحریم‌های ظالمانه بوده است و جلوگیری از خروج این حجم ارز نیز منجر به قطع وابستگی در خصوص واردات این اقلام گردیده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ مرداد ۱۴۰۱ساعت: ۰۹:۳۰۴۹۷ بازدید