سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

یافتن جانشین نفت ایرانی،برای هند چندان هم آسان نیست

تلاش دهلی نو برای رفع مشکل انتقال پول به ایران /یافتن جانشین نفت ایرانی،برای هند چندان هم آسان نیست

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: اگرچه تاکنون برای قطع صادرات نفت به هند تصمیمی اتخاذ نشده است اما امیدواریم ظرف یک هفته آینده، شرایط انتقال پول هند به ایران مشخص شود در غیر اینصورت صادرات نفت ما به هند در ماه آگوست به سختی صورت می گیرد.

سید محسن قمصری؛ مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران،ضمن اعلام این مطلب افزود: نفت خام صادراتی ایران برای کشور هند بسیار حائز اهمیت است و دولت این کشور در تلاش است تا طی روزهای آینده مشکل انتقال پول به ایران را رفع کند و در صورتی که این تلاش به نتیجه نرسد، تصمیم نهایی برای قطع صادرات نفت به هند در حوزه اختیارات سرپرست وزارت نفت است.

وی با تاکید مجدد بر اینکه پالایشگاه های هند ،پول نفت خام دریافتی خود را  به صورت کامل پرداخت کرده اند و مشکل، در نحوه انتقال پول به ایران است، تصریح کرد: دولت هند با توجه به تغییرات احتمالی نرخ ارز، راغب است هرچه زودتر مشکل پرداخت بدهی های خود به ایران را رفع کند.

قمصری، نفت خام ایران را برای هند ارزشمند عنوان و خاطرنشان کرد: پالایشگاه های هند سالهاست با ترکیبات فنی نفت خام ایران  مشغول به فعالیت هستند  و اگرچه هر پالایشگاهی می تواند فرآیند فنی نفت خام مصرفی خود را تغییر دهد اما به دلیل اهمیت سازوکار فنی نفت خام جایگزین و نیز نرخ آن ،یافتن جانشینی برای نفت خام ایران چندان هم کار آسانی برای پالایشگاه های هندی نیست،به همین دلیل این پالایشگاه ها به تداوم مصرف نفت خام ایران بسیار علاقه مند هستند.

وی تصریح کرد:تغییر منبع تامین نفت خام به هیچ عنوان در دستور کار دولت هند قرار ندارد چراکه تغییر منبع تامین نفت، مشکلات فنی و اقتصادی را برای کشور وارد کننده ایجاد می کند.

وی یادآور شد: قیمت نفت خام ایران برای هند باصرفه تر از عربستان است و تا زمانی که پالایشگاه های هند از نظر مشخصات فنی و توجیه اقتصادی، نفت خام جایگزین ایران را نیابند ، چنین اقدامی را انجام نخواهد داد.

وی گفت:نفت خام عربستان تنها در صورتی ممکن است روانه ی پالایشگاه های هند شود که دولت عربستان تخفیف های قابل توجه در فروش نفت خام خود  به هند ارائه کند،همچنین باید این واقعیت را هم در نظر گرفت که عربستان نفت خام قابل توجهی به عنوان مازاد در اختیار ندارد که قادر باشد به راحتی جایگزین ایران در بازار هند شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۳۹۳۴۸ بازدید