سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

تعریف ۸ میلیارد دلار طرح برای توسعه میادین مشترک غرب کارون

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تعریف ۸ میلیارد دلار طرح برای توسعه میادین مشترک غرب کارون، گفت: یکی از این طرح‌ها توسعه فاز ۲ میدان آزادگان جنوبی با تشکیل کنسرسیومی از شرکت‌های ایرانی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته مهر در گفت‌وگو با ایرنا با اشاره به اینکه در ماه‌های آغاز فعالیت دولت سیزدهم در ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۰ به دلیل درک درست و واقع‌بینی که از بخش بالادستی صنعت نفت وجود داشت، تصمیماتی برای توسعه میادین نفت و گاز کشور گرفته شد، افزود: این تصمیمات ناظر بر شتاب دهی به طرح‌های نیمه‌تمام میادین مشترک نفت و گاز است.

وی ادامه داد: دومین اولویت در دولت سیزدهم، انعقاد قراردادهای جدید بود که سهم قابل‌توجهی مربوط به توسعه و تولید از میادین مشترک است.

به گفته خجسته مهر، در سومین اقدام افزایش تولید از میادینی که قبلا توسعه پیدا کرده بودند، در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه یکی از میادین در این زمینه، مربوط به توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی است، گفت: درهفت ماهی که از عمر دولت سیزدهم می‌گذرد، تولید از میدان مشترک آزادگان جنوبی افزایش داشته است.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: توسعه فاز دوم میدان آزادگان جنوبی را مصوب کردیم و یکی از برنامه‌ها این است با تشکیل یک کنسرسیوم از توان شرکت‌های ایرانی برای توسعه این میدان مشترک نفتی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: البته این درب باز است و این امکان همواره وجود دارد تا از سرمایه‌گذاران خارجی هم برای توسعه میادین نفتی و گازی کشور استفاده کنیم.

خجسته مهر با تاکید بر اینکه درمجموع در منطقه غرب کارون بالغ‌بر ۸ میلیارد دلار مربوط به توسعه میادین مشترک وجود دارد، افزود: برنامه‌هایی برای توسعه میادین گازی نیز داریم که در بخش خشکی به شرکت نفت مناطق مرکزی و در بخش دریا شرکت نفت فلات قاره و شرکت نفت و گاز پارس مسئول پیگیری آن هستند.

وی گفت: توسعه میادین نفتی سپهر و جفیر در غرب کارون نیز توسط پیمانکاران در حال اجرا است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: قیدی که در شروع دولت سیزدهم داشتیم این بود که به این طرح شتاب دهیم و نظارت کنیم تا در موعد مقرر و زودتر از آن تولید نفت از این میادین را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: سال جدید از میادین نفتی سپهر و جفیر تولید نفت خواهیم داشت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ فروردین ۱۴۰۱ساعت: ۱۲:۵۷۸۵۲ بازدید