سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

جذب ۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری از محل منابع صندوق انرژی

معاون بررسی و امکان سنجی اقتصادی و مالی طرح های مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران از برنامه ریزی برای جذب سه میلیارد دلار سرمایه گذاری از محل منابع صندوق انرژی خبر داد.

مشتاق­علی گوهری؛ معاون بررسی و امکان سنجی اقتصادی و مالی طرح های مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی این شرکت، با بیان این مطلب افزود: طی قراردادی که بین شرکت ملی نفت ایران و بانک ملت به عنوان نماینده صندوق انرژی منعقد شده است، در نهایت مقرر شد این صندوق طی سه سال، ۸٫۶ میلیارد دلار در صنعت نفت کشور سرمایه گذاری کند و برنامه ریزی شده است حدود سه میلیارد دلار از این رقم، در سال جاری جذب صنعت نفت شود.

وی با اشاره به جذب حدود ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق انرژی در سال گذشته، تصریح کرد: از آنجا که در هشت ماهه ابتدای سال ۸۹، شرکت ملی نفت ایران مشغول مذاکره و انعقاد قرارداد با بانک ملت بود، تنها ۵۰۰ میلیون دلار از حجم سرمایه گذاری مورد قرارداد، جذب شد و امید است که این رقم در سال جاری تا سه میلیارد دلار افزایش یابد.

به گفته گوهری، شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب بیشترین سهم را از لحاظ تعداد پروژه های صندوق انرژی به خود اختصاص داده است و شرکت نفت و گاز پارس نیز بیشترین سهم را از لحاظ حجم اعتبارات این صندوق در اختیار دارد.

گفتنی است صندوق انرژی، کنسرسیومی متشکل از شرکت­ها و مجموعه های فنی، اجرایی و مهندسی است که خواهان سرمایه گذاری در صنعت نفت کشور هستند و به رهبری بانک ملت در این حوزه فعالیت می کنند.

معاون بررسی و امکان سنجی اقتصادی و مالی طرح های مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در ادامه از جذب بیش از سه میلیارد دلار سرمایه گذاری طی سه ماهه ابتدای امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: با توجه به نبود قانون بودجه در ۲ ماه ابتدای سال و تزریق علی الحساب منابع مالی، سرمایه گذاری صورت گرفته مطلوب بوده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۵۰۳۳۰ بازدید