سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

رای اعتماد نمایندگان به وزیر نفت با برنامه‌ای سازنده تحقق می‌یابد

صنعت نفت مهم‌ترین عامل تحولات سیاسی و اقتصادی ایران در گذشته و حال بوده به‌طوری که کشورمان بزرگترین صادر کننده نفت خاورمیانه در نیمه اول قرن بیستم و پیشرو اکثر تحولات نفتی منطقه و یکی از پایه‌گزاران اصلی سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) بوده است.

در چنین شرایطی اقتصاد ایران بر پایه این صنعت بنا نهاده شده است. بیش از دو سوم درآمد ارزی ایران از فروش نفت‌خام حاصل می‌شود و در واقع بیشتر برنامه‌های توسعه اقتصادی کشور مستقیم و غیر مستقیم به درآمد ارزی حاصل از فروش نفت‌خام وابسته است.

با در نظر گرفتن این شرایط در می‌یابیم نقش صنعت نفت برای اقتصاد کشور نقشی تعیین‌کننده به حساب می‌آید و نیز نقش نهاد اداره کننده آن را برعهده دارد.

در چنین شرایطی واضح است که مدیریت بر نهاد اداره کننده صنعت نفت نیازمند فاکتورهای مهمی است که می‌توان به مدیریت در عرصه بین‌المللی این صنعت و نیز مدیریت در بخش داخلی اشاره داشت.

بر همین مبنا انتصاب وزیر برای وزارت مهمی چون وزارت نفت یک انتخاب و انتصاب حساس و مهم است. معرفی آقای علی‌ابادی به عنوان وزارت نفت از جانب ریاست جمهوری بهانه‌ای شد تا از نظرات نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این باب جویا شویم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، حمیدرضا فولاد گر نماینده‌ی اصفهان در مجلس شورای اسلامی در این خصوص اظهار داشت: از آن جایی که وزارت نفت به عنوان اساس اقتصاد کشور و به عنوان یکی از مهم‌ترین وزارت‌خانه‌های ایران مطرح است و با توجه به شرایط حساس کنونی، نیازمند فردی است که در زمینه مدیریت دارای تجارب گرانبها باشد.

رییس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس شورای اسلامی در خصوص معرفی علی ابادی برای وزارت نفت گفت: انتخاب علی ابادی برای وزارت نفت اقدامی سازنده، صحیح و مثبت است. مهندس علی ابادی برای تصدی مقام وزارت نفت نیازمند گرفتن رای اعتماد از بهارستانی هاست.

وی افزود: گمانه‌زنی‌ها در خصوص گرفتن یا عدم اخذ رای اعتماد علی‌ابادی از نمایندگان مجلس در شرایط کنونی فراز و نشیب‌های بسیاری دارد، با این حال از آن جایی که وی سبقه طولانی مدتی در زمینه‌ی فعالیت در بخش اجرایی و نیز مدیریتی کشور دارد، این امکان که بتواند رای اعتماد بگیرد بسیار محتمل است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ارائه‌ی برنامه‌ها و طرح‌های مهم، سازنده و نیز قوی را از زمره‌ی شرایط کسب رای اعتماد علی ابادی از مجلس خواند و اظهار داشت: چنانچه سرپرست فعلی وزارت نفت این امکان را بیابد که طرح‌های خود را در راستای پیشرفت مهم‌ترین و حیاتی‌ترین وزارتخانه ایران مثبت ارائه دهد، رای اعتماد مجلس برای تصدی وزارت نفت را نیز به دست خواهد آورد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۴۸۳۸۳ بازدید