سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN
وزير نفت:

ظرفیت تولید نفت در ایلام افزایش می‌یابد

وزیر نفت گفت: ظرفیت تولید نفت خام در استان ایلام بیش از ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، جواد اوجی شامگاه جمعه (دوم مهرماه) در نشست شورای اداری استان ایلام اظهار کرد: سه درصد ذخایر نفتی و ۱۱ درصد ذخایر گازی کشور در استان ایلام قرار دارد و هم اکنون ۲۱۵ هزار بشکه نفت روزانه از میدان‌های این استان برداشت می‌شود.

وی از برنامه‌ریزی وزارت نفت برای توسعه هفت میدان در این استان خبر داد و افزود: میدان تنگ‌بیجار ۶ میلیون مترمکعب ظرفیت دارد که در طرح توسعه قرار است به ۱۰ میلیون مترمکعب برسد و در کنار آن طرح توسعه پالایشگاه گاز ایلام با پیشرفت فیزیکی ۱۵ درصدی در حال اجراست.

وزیر نفت یادآور شد: وزارت نفت در بخش پایین‌دستی سه پروژه پتروشیمی ایلام، واحد پلی‌پروپیلن و زنجیره ارزش را در دستور کار دارد که همسو با آن ایجاد پارک پلی‌پروپیلن با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی این وزارتخانه و دیگر سرمایه‌گذاری‌ها اجرا خواهد شد.

اوجی از اجرای گازرسانی به هشت روستای ایلام تا پایان امسال خبر داد و گفت: ۱۱۷ پروژه در قالب مسئولیت اجتماعی با هزینه ۱۰۰ میلیارد تومان توسط وزارت نفت اجرا می‌شود و ۱۰۰ میلیارد تومان نیز برای بهسازی جاده‌های حادثه‌خیز ‌از سوی این وزارتخانه پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به ویژگی‌های میدان چنگوله اضافه کرد: از منظر اقتصادی بین کارشناسان وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه اختلاف وجود دارد که در صورت رفع آن، آمادگی داریم زمینه توسعه چنگوله را فراهم کنیم.

وزیر نفت درباره انتقال دفتر نفت و گاز غرب کشور به این استان گفت: مراحل انتقال قانونی این موضوع زمان‌بر است ولی آمادگی داریم دفتر موجود را توسعه دهیم و از نیروهای بومی در این مرکز بهره بگیریم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۰۱۴۵۶ بازدید