سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

فروش روزانه ۴ میلیون متر مکعب گاز به یک شرکت ترکیه ای

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، با اشاره به توافق با بخش خصوصی ترکیه از فروش روزانه چهار میلیون متر مکعب گاز به یک شرکت ترکیه‌ای خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس جواد اوجی با اعلام این خبر گفت: با توجه به تقاضای یک شرکت خصوصی ترکیه برای دریافت روزانه ۳ تا ۴ میلیون متر مکعب گاز از ایران، این توافق صورت پذیرفته است.

وی با اشاره به اینکه قیمت گاز یکی از چالش‌های ایران و این شرکت خصوصی ترکیه بود که خوشبختانه دو طرف از چندی پیش در این زمینه به توافق رسیده‌اند، تصریح کرد: تحویل روزانه سه تا چهار میلیون متر مکعب به این شرکت ترک در مرز ایران خواهد بود و این معامله جدای از قرارداد کنونی صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون متر مکعبی گاز ایران به ترکیه است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: این شرکت خصوصی ترکیه، گاز را برای تبدیل به ال.ان.جی در این کشور نیاز دارد و با توجه به توافق‌های صورت گرفته، امسال قرارداد فروش گاز به این شرکت امضا خواهد شد.

گفتنی است، ایران سالانه بیش از ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی (روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب) به ترکیه صادر می کند و در سال ۲۰۱۰ شرکت ملی گاز ایران به تعهد خود در این زمینه، به طور کامل عمل کرد؛ به طوری که صادرات گاز به ترکیه با رشد بی سابقه سالانه ۲۶ درصد در سال ۱۳۸۹ به مرز ۸ میلیارد متر مکعب رسید.

بر اساس این گزارش، هم اکنون افزایش ظرفیت صادرات گاز از خطوط و تاسیسات موجود تا سقف روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب، معادل ۱۵ میلیارد متر مکعب در سال وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود با ساخت قطعات سوم و چهارم خط لوله ششم سراسری گاز، امکان انتقال روزانه ۹۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی نیز به ترکیه و سایر کشورهای متقاضی در پایانه مرزی بازرگان فراهم شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۰۳۳۳۴ بازدید