سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN
مصاحبه با دكتر تورج دهقاني مديرعامل شركت مهندسي و توسعه نفت؛

در خصوص آخرین وضعیت فعالیت های توسعه ای شرکت مهندسی و توسعه نفت در غرب کارون

منطقه نفتی غرب کارون با داشتن حجم بالای ذخایر نفتی و با چشم انداز تولید حدود یک چهارم نفت تولیدی کل کشور سهم پررنگی درتامین منافع ملی دارد و مسئولیت توسعه میادین نفتی این منطقه بر عهده شرکت مهندسی و توسعه نفت می باشد. در این راستا و به منظور اطلاع از روند فعالیت های توسعه ای در غرب کارون با دکتر تورج دهقانی، مدیرعامل این شرکت که از غرب کارون به عنوان ” تمدن نوین نفتی” یاد می کند  به گفت و گو نشستیم و در ذیل به تشریح آن پرداخته ایم:

 

طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، میدان نفتی آزادگان جنوبی را بزرگترین و مهمترین میدان نفتی در حوزه غرب کارون می داند و اظهار می کند که این میدان از حیث وسعت و حجم ذخایر نفتی موجود در آن که حدود ۲۶ الی ۲۷ میلیارد بشکه نفت درجا است، اهمیت مضاعفی دارد.

دهقانی در خصوص کنترل افت تولید در میدان نفتی آزادگان جنوبی گفت: تاکنون حدود ۱۷۰ حلقه چاه در این میدان نفتی حفاری شده که تقریباً ۱۱۰ حلقه از این چاهها، چاههای تولیدی می باشند و با توجه به ایجاد ظرفیت تولید ۱۴۰هزار بشکه‌ای در میدان آزادگان جنوبی می‌بایست در صدد جبران افت تولید برآییم تا از سرمایه گذاری انجام شده حداکثر بهره برداری را داشته باشیم و این امر از طریق شتاب بخشی به فعالیت های چاه های حفاری شده ای که هنوز تولیدی نشده اند و همچنین تکمیل تجهیزات سطح الارضی میسر خواهد شد به گونه ای که با افزایش ظرفیت پلکانی و نهایتاً تکمیل فعالیت های باقیمانده توسط شرکت پترو پارس به عنوان پیمانکار GC طرح، می توانیم به این مهم دست یابیم.

طرح احداث تاسیسات فرآورش پیش‌ساخته (skid mounted)

وی ادامه داد: طرح احداث تاسیسات فرآورش پیش‌ساخته یک سازوکار “سریع الاحداث” و بدیع است که از کارایی بسیار بالایی برخوردار می باشد. به طور معمول ساخت یک واحد فراورش ۵۰ هزار بشکه ای در کشور ۶ الی ۷ سال به طول می‌انجامید اما تجربه ساخت این واحد نشان داده است که مدت زمان ساخت یک واحد فرآورش را می توان به کمتر از یکسال تقلیل داد. اکنون نزدیک  به ۳ سال است که این واحد فراورشی با دقت و کیفیت تمام در آزادگان جنوبی مورد بهره برداری قرار گرفته است.

به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، تاسیسات فرآورش سیار تاکنون نزدیک به ۳ میلیارد دلار نفت فرآورش کرده در حالیکه میزان سرمایه گذاری آن حدود ۶۰  میلیون دلار بوده است. همین محاسبه ساده مبین سیاست های اقتصادی قوی و توجیه پذیری است که در پس ساخت این واحد فراورشی وجود دارد. اقتصادی و سریع الاحداث بودن ساخت این واحد فرآورشی و همچنین روش قراردادی آن از ویژگی های برجسته این تاسیسات در میزان بهره برداری از میادین نفتی به ویژه میادین مشترک نفتی است.

طرح توسعه میدان نفتی یادآوران

در ادامه وی در خصوص میدان نفتی یادآوران افزود: این میدان یکی از بزرگترین میادین نفتی مشترک کشور است که فعالیت های توسعه ای آن در فاز اول توسط یک شرکت چینی اجرا شد و تاکنون  به طور ثابت تولید روزانه ۱۱۰ الی ۱۲۵ هزار بشکه در روز داشته است. براساس MDP جدید با شروع فاز دوم، چشم انداز دستیابی به ظرفیت تولید روزانه  ۱۸۰ هزار بشکه در بازه زمانی ۳ ساله و نهایتاً در طی ۴ سال دستیابی به ظرفیت تولید روزانه ۲۳۰ هزار بشکه وجود دارد.

بنا به اظهارات دهقانی، مذاکرات مربوط به فاز ۲ یادآوران در ماههای اخیر به صورت جدی تر دنبال شده است و امید آن می رود که به زودی مذاکرات نهایی و فعالیت های فاز دوم آن آغاز شود.

طرح توسعه میادین نفتی یاران جنوبی و شمالی

در تیرماه سال ۱۳۹۹ قرارداد طرح توسعه میدان نفتی یاران در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی، میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا امضا شد. شرح کار این قرارداد شامل حفاری ۶ حلقه چاه جدید (۳ حلقه در یاران شمالی و ۳ حلقه در یاران جنوبی)، حفاری یک حلقه چاه توصیفی، حفاری یک حلقه چاه تزریق آب، تعمیر ۵ حلقه چاه موجود، مجهز کردن ۲۷ حلقه چاه تولیدی لایه سروک به پمپ درون‌چاهی (ESP)، احداث و به روز رسانی تأسیسات سطح الارضی، انجام مطالعات آزمایشگاهی و انجام طراحی کامل ازدیاد برداشت (EOR) است.

دهقانی ضمن اشاره به اینکه تولید از چاههای میدان نفتی یاران جنوبی ادامه دارد، بر تسریع فعالیت ها به منظور شروع فاز دوم تاکید داشت و گفت به منظور جلوگیری از افت فشار سرچاهی واحد تفکیک گر سیار(MOS) در چاه ها نصب شده و نرخ تولید از این میادین بهبود یافته است.

وی همچنین در خصوص میدان نفتی یاران شمالی افزود:  از ۱۸ حلقه چاه این میدان تا کنون ۱۰حلقه چاه به پمپ های درون چاهی مجهز شده اند که  نصب این تجهیزات منجر به افزایش حدود ۷ هزار بشکه ای از این چاهها شده است. وی اظهار می کند که اگر همین روش را در آزادگان جنوبی که تعداد چاه های تولیدی آن حدود ۱۱۰ حلقه است، به کار بگیریم می توانیم به افزایش تولید حدود ۴۰ الی ۵۰ هزار بشکه ای در آن میدان دست یابیم.

طرح توسعه میدان نفتی سپهر و جفیر

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت  در خصوص این میدان گفت: قرارداد توسعه میدان نفتی سپهر و جفیر در قالب قرارداد IPC  میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد و به مدت ۲۰ سال منعقد گردید و از حدود دو سال پیش نیز فعالیت های توسعه ای خود را  آغاز کرده است.

این طرح در ۳ فاز؛ مشتمل بر فاز زود هنگام، فاز اول  و فاز دوم تعریف شده است . هدف از اجرای  فاز زود هنگام یا همان برنامه تولید اولیه (FTP) دستیابی به تولید روزانه ۲۱ هزار بشکه نفت تا پایان سال ۱۴۰۱ می‌باشد. براساس برنامه زمانبند فعالیت‌های اجرایی مربوط به فاز اول نیز پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۲  آغاز خواهد شد و پیش بینی شده است که پس از اجرایی شدن این فاز، دستیابی به ظرفیت تولید روزانه ۳۶ هزار بشکه از این میدان محقق گردد. زمانبندی فاز دوم نیز متاثر از اطلاعات به دست آمده از میدان در فاز های پیشین خواهد بود و براساس آنچه که پیش بینی شده اقدامات مربوط به  فاز دوم  ۸ سال پس از شروع فعالیت های اجرایی این طرح آغازخواهد شد و در ادامه نیز فعالیت های مربوط به ازدیاد برداشت (EOR) و تولید صیانتی از چاه ها برنامه ریزی می شود.

دهقانی ضمن آنکه بر محقق شدن اهداف طرح طبق برنامه زمانبندی شده تاکید داشت در مورد روند پیشرفت آن گفت: اکنون ۴ دکل در این میدان مستقر گردیده و در حال حفاری چاه ها می باشند و در بخش سطح الارض نیز پیمانکاران انتخاب شده اند. به نظر می رسد که جهت گیری ها، تحقیقات و زیر ساخت های لازم جهت تحقق این اهداف شکل گرفته و باتوجه به برنامه تولید اولیه (FTP) می بایست فعالیت های طرح با شتاب بیشتری دنبال شود تا دستیابی به ظرفیت تولید روزانه ۲۱ هزار بشکه نفت از این طرح تا پایان سال ۱۴۰۱ محقق گردد و امیدواریم با نظارت مستمری که تقویت هم خواهد شد،  این اهداف محقق گردد.

طرح احداث نیروگاه غرب کارون و تاسیسات جانبی آن

دهقانی به روند پیشرفت نیروگاه غرب کارون و تاسیسات جانبی آن پرداخت و اضافه نمود: این طرح شامل دو واحد گازی و  یک واحد بخار هر یک به ظرفیت ۱۶۵ مگاوات می باشد. این طرح با ظرفیت اسمی ۵۰۰ مگاوات با هدف تأمین برق اختصاصی برای میدان‌های نفتی آزادگان، یاران، یادآوران، کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰، واحد بهره‌برداری و تلمبه‌خانه غرب کارون در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه نفت قرار دارد که در این راستا تاکنون ۲ واحد گازی آن تکمیل و راه اندازی شده است و برق رسانی به میدان‌های یادآوران، آزادگان شمالی و تلمبه‌خانه غرب کارون را فراهم کرده است.

دهقانی به پیشرفت ساخت واحد بخار که در واقع تکمیل کننده نیروگاه سیکل ترکیبی می باشد، اشاره دارد و می گوید: خوشبختانه ساخت واحد بخار طی چند ماه گذشته حدود ۸۵ درصد پیشرفت داشته است که این امر موجب افزایش راندمان مجموعه نیروگاه خواهد بود و امیدواریم طی ۳ الی ۴ ماه آینده ساخت این واحد نهایی و نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی غرب کارون  تکمیل گردد.

یادآوری می‌شود که این نیروگاه از زمان بهره برداری تا کنون، یعنی از حدود یک سال پیش، با ظرفیت ۳۱۰ مگاوات در حال تولید است که بخشی از این برق برای مصارف واحدهای نفتی در غرب کارون استفاده شده و بخش عمده آن در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی به خصوص در ماههای اخیر که با مشکل کمبود برق در کشور مواجه بودیم، به شبکه استان خوزستان تزریق گردید و موجب شد تا مردم خوزستان کمتر از قبل با مشکل خاموشی و قطعی برق مواجه شوند.

دهقانی در پایان به لزوم مدیریت چند جانبه و هم زمان با توسعه میادین نفتی غرب کارون تاکید کرد و گفت: مدیریت توسعه  و تولید در این منطقه هنر می طلبد. فعالیت های توسعه ای و تولیدی در این منطقه باید به گونه ای باشد که هم شرایط اکو سیستم و مردم بومی آن و هم ویژگی مشترک بودن میادین نفتی در نظر گرفته شود تا  ضمن حفاظت از محیط زیست، منافع ملی و مالی کشور را با تولید حداکثری نفت صیانت نماییم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۱ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۱۸۷۴۰ بازدید