سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

تولید گازوییل با کیفیت برای مصرف خودروهای سبک از امسال آغاز می‌شود

از آبان امسال با بهره برداری از طرح بنزین سازی پالایشگاه تهران روزانه ۱۳ میلیون لیتر گازوییل با استاندارد یورو۴، با گوگرد ۱۰ پی‌پی‌ام در استان تهران و سه استان دیگر کشور برای مصرف در خوردوهای سبک دیزلی توزیع می شود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت شهید تندگویان تهران در گفت و گو با خبرنگار شانا، با اعلام این خبر تصریح کرد: طرح بنزین سازی از سوی پالایشگاه شهید تندگویان با هدف تولید فرآورده های نفتی بر اساس استاندارد روز اروپا و افزایش کیفیت فرآورده‌های نفتی در این پالایشگاه در دست اجراست.

محسن قدیری تصریح کرد: هم اکنون در مرحله پیش راه اندازی طرح بنزین سازی پالایشگاه تهران هستیم و با بهره برداری از این طرح و  طرح بهینه سازی پالایشگاه شهیدتندگویان همچنین ساخت واحد تصفیه نفتای سبک و ایزومریزاسیون، گوگرد موجود در گازوییل این پالایشگاه به ۱۰ پی‌پی‌ام و در نفت سفید به ۴۰ پی‌پی‌ام خواهد رسید.

وی افزود: هم اکنون فرآورده های تولیدی پالایشگاه تهران برای مصرف در چهار استان کشور  ارسال می شود که با بهره برداری از طرح بنزین سازی در این پالایشگاه، امکان عرضه فرآورده های نفتی با استاندارد روز اروپا در استان های مختلف از جمله کلان شهر تهران برای مصرف در خودروهای سبک فراهم خواهد شد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت شهید تندگویان تهران از پیشرفت بیش از ۹۵ درصدی طرح بنزین سازی پالایشگاه شهید تندگویان خبر داد و افزود: این پروژه تا اوایل آبان امسال به بهره برداری خواهد رسید.

قدیری از تولید روزانه هشت میلیون لیتر بنزین و حدود ۱۲ میلیون لیتر گازوییل در این پالایشگاه خبر داد و افزود: تا مهر ماه سال گذشته، روزانه هفت میلیون لیتر بنزین در این پالایشگاه تولید می شد که این میزان با یک میلیون لیتر افزایش به روزانه هشت میلیون لیتر رسید.

به گزارش شانا، هم اکنون طرح های بهینه سازی فرآیند و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی از سوی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران نیز در پالایشگاه تهران در حال اجراست و حجم تولید بنزین و گازوییل در این پالایشگاه با اجرای این طرح دیگر افزایش نخواهد یافت ولی بر کیفیت محصولات افزوده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت شهید تندگویان تهران هزینه اجرای طرح بنزین سازی و بهینه سازی پالایشگاه شهید تندگویان را ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده بود.

شرکت پالایش نفت شهید تندگویان تهران در ۱۵ کیلومترى جنوب تهران واقع شده و مشتمل بر دو پالایشگاه جنوبى ( شماره ۱ ) و شمالى (شماره ۲)  است.

با توجه به نیازهاى بازار داخلى به فراورده هاى نفتى احداث این پالایشگاه از سال ۱۳۴۴ آغاز و در تاریخ ۱۳۴۷ تکمیل شد. ظرفیت اولیه این پالایشگاه ۸۵۰۰۰ بشکه در روز بود که با انجام تغییراتى در طراحى آن در سال ۱۳۵۵ ظرفیت آن به ۱۲۵۰۰۰ بشکه در روز افزایش یافت.

روند رو به رشد مصرف فرآورده هاى نفتى و ضرورت تامین نیازهاى بازار داخلى تاسیس و راه اندازى پالایشگاه دوم با ظرفیت ۱۰۰۰۰۰ بشکه در روز را در سال ۱۳۵۲ موجب شد.

خوراک هر دو پالایشگاه از طریق دو خط لوله ۲۴ و ۲۶ اینچ از حوزه نفتى مارون و اهواز تامین می شود. در حال حاضر ظرفیت کامل تقطیر و تصفیه نفت خام در پالایشگاه هاى اول و دوم مطابق طراحى است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۱۴۴۱۳ بازدید