سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

ابتکار ایجاد بورس نفت ایران به موقع بود

مشاور ارشد مؤسسه مطالعات بین‏المللی انرژی با تاکید بر اینکه بورس های بزرگ جهان دوران شکوفایی خود را پشت سر گذاشته اند، تصریح کرد: اقدام ایران در راه‏اندازی بورس نفت، کاری درست و به موقع است.

دکتر فریدون برکشلی، مشاور ارشد مؤسسه مطالعات بین‏المللی انرژی درباره راه‏اندازی بورس نفت ایران و انجام نخستین معاملات این بورس در روز چهارشنبه گذشته، به خبرنگار شانا گفت: این معاملات می تواند بر قیمت‏گذاری نفت کشور و حتی منطقه همچون بورس دبی و عمان تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه این معاملات باید به بخش معاملات کاغذی و آتی نیز گسترش یابد، تاکید کرد: اگر از ابتدا مدیریت خوبی بر معاملات انجام شود، می تواند به معاملات در بازارهای آتی نیز بیانجامد.

این کارشناس ارشد نفت تاکید کرد: در صورتیکه این بورس فعال شود و کارایی بالایی داشته باشد، می‏تواند معامله گران خارجی را نیز جذب کند.

وی آینده بورس نفت ایران را روشن توصیف کرد و گفت: باید تلاش کرد تا عملکرد بورس مطلوب باشد تا کشورهای خارجی از روسیه گرفته تا کشورهای حوزه خلیج فارس و نیز معامله‏گران آسیایی در معاملات این بورس حاضر شوند.

دکتر برکشلی در ادامه با اشاره به اینکه بورس‏های کشورهای صنعتی از جمله نایمکس آمریکا، بورس لندن و بورس توکیو دوران شکوفایی و رونق خود را تا حدی پشت سر گذاشته‏اند، یادآور شد: این بازارها به مرور زمان کششش و ظرفیت مدیریت بازار جهانی نفت را چه به صورت فیزیکی و چه به صورت کاغذی از دست داده اند.

 

وی همچنین گفت: به نظر می‏رسد بورس‏های نفت به سمت قطب‏های اصلی تولید و مصرف جهان پیش می‏روند که می‏تواند از جمله آن به بورس نفت ایران به عنوان یک تولیدکننده بزرگ و بورس چین به عنوان یک مصرف‏کننده بزرگ اشاره کرد.

مشاور ارشد مؤسسه مطالعات بین‏المللی انرژی با تاکید بر اینکه مصرف‏کنندگان نیز از این مساله استقبال کرده‏اند، تصریح کرد: شاید برخی کشورها به دلیل ملاحظات سیاسی با ایجاد بورس ایران و افزایش تاثیرگذاری کشور در مبادلات جهانی نفت مخالف باشند اما بازیگران اصلی صنعت نفت از این موضوع استقبال می کنند.

وی ناتوانی بازارهای کشورهای صنعتی در قیمت‏گذاری درست بهای نفت و مشکلات موجود در نظام دیفرانسیل‏های نفت‏خام را از جمله مشکلات نظام کنونی بورس جهانی برشمرد.

دکتر برکشلی تاکید کرد: با توجه به این مسائل، اقدام ایران در راه‏اندازی بورس نفت، کاری درست و به موقع است.

وی همچنین گفت: نفت در ایران یا منطقه خاورمیانه تولید می شود اما قیمت گذاری آن هزاران کیلومتر دورتر و بدون حضور تولیدکنندگان انجام می شود که به نفع تولیدکنندگان نیست.

وی ادامه داد: اگر بورس‏ها در کانون تولید نفت باشد می تواند تاثیر مثبتی در مدیریت صحیح بازار نفت نیز داشته باشد.

به اعتقاد برکشلی، طی دهه اخیر بازار جهانی نفت دستخوش آن چنان تحولات ساختاری گردیده که امکان مدیریت عرضه و تقاضا و ثبات بازار جهانی به رویه گذشته امکان پذیر نیست.

دکتر برکشلی تصریح کرد: ناتوانی بازارهای مالی در کشورهای صنعتی از جمله عوامل اصلی ضرورت ارتقاء و تقویت نقش تولیدکنندگان اصلی در مراکز بورس نفت و فرآورده است و در صورت موفقیت بورس نفت ایران، کشورهای عضو اوپک و سازمان اوپک نیز احتمالاً به ابتکار ایران تأسی خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه یک بورس فعال و قوی باید از بحران های احتمالی بازار جلوتر حرکت کند، یادآور شد بررسی چارچوب های عملی ایجاد بورس گاز نیز ضروری است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۰۰۵۰۱ بازدید