سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

ساماندهی نیروهای شرکتی وزارت نفت

توضیحات دکترمیرمحمد صادقی درباره مصوبه ساماندهی نیروهای شرکتی

برای نیروهای شرکتی یا پیمانکاری در صنعت نفت چند اقدام مهم انجام شده که نخستین آنها برنامه‌ریزی برای برگزاری آزمون استخدامی در شرکت ملی نفت و شرکت پالایش و پخش است.

بسیاری از کارکنان شرکتی وزارت نفت نسبت به تعلل در تبدیل وضعیت‌شان گلایه دارند. این وزارتخانه چه برنامه‌ای برای کارکنان شرکتی خود دارد؟

برای نیروهای شرکتی یا پیمانکاری در صنعت نفت چند اقدام مهم انجام شده که نخستین آنها برنامه‌ریزی برای برگزاری آزمون استخدامی در شرکت ملی نفت و شرکت پالایش و پخش است که البته امتیازات ویژه‌ای برای نیروهای پیمانکاری صنعت نفت درنظر گرفته شده است.

چرا وزارت نفت اقدام به برگزاری آزمون در این خصوص کرده است؟

در صنعت نفت حدود ۳۵ نوع تخصص، عام است ولی برخی شرکت‌های پیمانکاری ۱۲۵ تخصص را به‌کار گرفته‌اند که بسیاری از آنها را نمی‌توان در این صنعت به‌کار گرفت. ما در وزارت نفت فقط لیسانسیه‌های متخصص و مرتبط در مقابل سمت سازمانی را تغییر وضعیت می‌دهیم.

دلیل دیگر به‌علت محدودیت سمت‌های سازمانی است. به‌عنوان مثال برای یک سمت ممکن است ۲۰۰ پست داشته باشیم ولی هم‌اکنون ۴۰۰ نفر با پست مشغول فعالیت هستند که البته همه این افراد را نمی‌توان استخدام کرد. اگر در یک استان بیش از تعداد مقرر برای یک سمت نیرو جذب شده باشد، تخلف صورت گرفته است و این تخلف هم به مدیر استانی برمی‌گردد.

معاون توسعه انسانی رئیس‌جمهور هم بر این نکته تأکید دارد که باید این اقدام بدون آزمون و هیچ‌گونه شرط و شروطی در وزارت نفت هم اجرایی شود.

این استخدام به شرطی است که سمت‌های مرتبط با تخصص افراد دقیقا به اندازه تعداد افراد باشد. ولی اگر تعداد افراد بیش از تعداد سمت‌ها بود باید آزمون گرفته شود. در حال حاضر حدود ۲۰ هزار نفر نیروی شرکتی فوق دیپلم و لیسانس فعال هستند که از این تعداد ۵هزار نفر رشته‌هایشان مرتبط با شغل است و این تعداد درصورت قبولی در آزمون به استخدام رسمی درمی‌آیند. در مورد بقیه هم اگر سمت‌های رسمی خالی ماند از بین آنها که تعداد شاغلان بیش از تعداد سمت‌ها بود آزمون می‌گیریم ولی اگر برابر با تعداد سمت‌ها بود، افراد بدون آزمون استخدام قراردادی می‌شوند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۸:۰۸۴۲۷ بازدید