سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:

طرح ملی انتقال نفت گوره – جاسک در آینده نزدیک با حضور رئیس‌جمهوری به‌بهره‌برداری رسمی می‌رسد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه تزریق نفت در مسیر طرح راهبردی انتقال نفت گوره-جاسک انجام شده و نفت در آخرین مراحل رسیدن به جاسک است، بیان کرد: این طرح عظیم در آینده نزدیک با حضور رئیس‌جمهوری به ‌بهره‌برداری رسمی می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مسعود کرباسیان با بیان اینکه مراحل راه‌اندازی و بهره‌برداری از طرح ملی گوره-جاسک به‌نحو مطلوب در شرف انجام است، اظهار کرد: هم اکنون حدود ۲ ماه است که تلمبه خانه شماره ۲ و سایر بخش های عملیاتی در یک وضعیت پایدار برای انتقال نفت به پایانه جاسک قرار دارند و تزریق و انتقال نفت به خط در وضعیت پایداری انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: نفت به زودی به ترمینال انتهایی این طرح می رسد و در پایانه جاسک نیز با اقدامات صورت گرفته، آمادگی برای دریافت و سپس بارگیری نخستین محموله و صادرات نفت وجود دارد.

کرباسیان از کلیه ارکان شرکت ملی نفت ایران، شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت نفت و گاز پارس که هر دو بخش خشکی و دریایی این طرح را در کمترین زمان ممکن و در شرایط سخت تحریم و به خصوص شیوع ویروس کرونا به ثمر رساندند و به بهترین نحو آماده کردند و همچنین شرکت های ایرانی مشارکت کننده طرح که بیش از ۲۵۰ شرکت توانمند داخلی را شامل می شود، تقدیر و تشکر کرد.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: تجهیزات مورد نیاز این طرح با استفاده از توان ایرانی ساخته شده و بیش از ۹۱ درصد از آنها کاملا ساخت ایران هستند از جمله پمپ های استفاده شده در این طرح تماما ایرانی بوده و این پمپ ها هم اکنون در مدار هستند و پس از چند مرحله تست در این مرحله وضعیت پایداری دارند؛ تختال و ورق ترش، خطوط لوله انتقال نفت، شیرهای ۴۲ اینچ، خطوط و تاسیسات مورد نیاز برق و پوشش خاص لوله ها در برابر خوردگی نیز از جمله این موارد هستند.

بر اساس این گزارش، طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، طرحی ملی و راهبردی است که با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران اجرا می‌شود.

طرح خط لوله انتقال نفت خام از گوره به جاسک از منطقه گوره از توابع شهرستان گناوه در استان بوشهر آغاز می‌شود و با عبور از استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان، در جاسک به پایانه و تاسیسات دریایی صادرات و واردات نفت خام و در آینده، فرآورده‌های نفتی ختم می‌شود. این طرح با ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام متشکل از ساخت یک خط لوله ۴۲ اینچی به طول ۱۰۰۰ کیلومتر به همراه ساخت پنج تلمبه‌خانه، دو ایستگاه توپکرانی و پایانه و ۲۰ مخزن ۵۰۰ هزار بشکه‌ای به ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه نفت و تاسیسات دریایی برای صادرات نفت خام است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ تیر ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۴۶۴۴۲ بازدید