سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

افتتاح بورس نفت جایگاه صنعت نفت ایران در منطقه را ارتقا می دهد

مصطفی مطورزاده با بیان این که راه اندازی کامل بورس نفت موجب افزایش اقتدار صنعت نفت ایران در منطقه خواهد شد، گفت: ورود نفت خام به بورس توسعه صنعت نفت را تسهیل می کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خبرنگار شانا گفت: ورود نفت خام به بورس که پس از ورود فرآورده های پتروشیمی، نفت کوره و بنزین انجام شد، موجب می شود که ایران به مرجعی برای قیمت گذاری نفت خام تبدیل شود و تجارت نفت و حضور  بخش خصوصی در این حوزه گسترده تر خواهد شد.

مصطفی مطورزاده، نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: با حضور فعالان بخش خصوصی داخلی و خارجی در بورس نفت ایران در سال های آتی، ایران می تواند به یک رقیب تاثیر گذار در میان بورس های منطقه و جهان تبدیل شود.

نماینده مردم خرمشهر افزود: تامین منابع جدید مالی سبب خواهد شد تا صنعت نفت و گاز ایران شاهد سرمایه گذاری های جدید باشد.

به گزارش شانا، سرپرست وزارت نفت در مراسم ورود نفت خام به بورس در روز چهارشنبه (۲۲ تیر) گفت: با نخستین عرضه نفت خام در تالار بورس ایران امروز می توان گفت نفت واقعا ملی شده و در دست ملت ایران قرار گرفته است.

مهندس محمد علی آبادی، افزود: از امروز همه مردم می توانند در داد و ستد این ماده حیاتی حضور یابند و بازار جدیدی در کشور ایجاد شده که گردش مالی در دست مردم را به صورت اعجاب انگیزی تغییر می دهد.

وی تصریح کرد: با عرضه نخستین محموله نفت خام در تالار بورس امکان جمع آوری همه اطلاعات داخل و خارج در زمینه نفت خام در این مرکز فراهم می شود و مرکز داده ای در زمینه اطلاعات جهانی نفت در کشور ایجاد خواهد شد.

سرپرست وزارت نفت تصریح کرد: در آینده نزدیک تالار معاملات نفت خام بورس کالای ایران به مرکزی برای حضور بسیاری از کشورها برای قیمت گذاری نفت خام تبدیل خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۹۴۳۳ بازدید