سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN
یادداشت:

ابعاد تجاری وراهبردی خط لوله نفت گوره – جاسک از نگاه روزنامه رای الیوم

ابعاد تجاری وراهبردی خط لوله نفت گوره - جاسک از نگاه روزنامه رای الیوم

  روزنامه فرامنطقه ای ” رای الیوم ” چاپ لندن در شماره امروز (یکشنبه) خود در مقاله ای به قلم ” عبده البحش” تحلیل گر اقتصادی یمنی به بررسی ابعاد تجاری و راهبردی خط لوله نفت گوره – جاسک پرداخت و آن را یک فرصت منحصر به فرد برای تقویت قدرت اقتصادی و سیاسی ایران توصیف کرد.

البحش با اشاره به راه اندازی اولین فاز خط لوله انتقال نفت از میدان های نفتی گوره شهرستان گچساران به بندر جاسک استان هرمزگان در ۲۹ اردیبهشت سال جاری خاطرنشان کرد : این پروژه ایران خارج از خلیج فارس از جایگاه ویژه ای برخوردار است زیرا بر اساس آن برای اولین بار  نفت ایران بدون اتکا بر تنگه هرمز ، از راه دریای عمان و آسان تر به مشتریان خارجی صادر خواهد شد.

وی همچنین از این طرح به عنوان ” یک فرصت منحصر به فرد برای تقویت قدرت اقتصادی ، سیاسی و راهبردی ایران در منطقه و رشد و توسعه تجارت در آن و کاهش نیاز به تنگه هرمز و افزایش فرآیند کنترل آن ” یاد کرد.

البحش خاطرنشان کرد: این طرح محموله های نفت ایران را از عبور از تنگه هرمز بی نیاز می کند و تا اندازه زیادی باعث افزایش تسلط ایران بر این گذرگاه راهبردی خواهد شد و همچنین توان مانور دادن ایران در تنگه هرمز را در ابعاد گوناگون راهبردی و نظامی تغییر خواهد داد.

این کارشناس یمنی افزود: بسیاری از بازیگران سیاسی و اقتصادی در منطقه و جهان تا کنون تصور می کردند با توجه به اینکه صادرات نفت ایران به طور کامل به تنگه هرمز وابسته است، می توانند با حضور یافتن در این منطقه صادرات نفت ایران را به تعطیلی کشانده و علاوه بر آن در این منطقه تنش ایجاد کنند.

البحش ” رسیدن سریع تر به آب های آزاد بین المللی و اقیانوس ها ” را یکی از مهم ترین ابعاد تجاری این طرح دانسته و تاکید کرد: این امر یک گزینه جذاب تر برای مشتریان خارجی از یک سو و برای شرکت های فعال در زمینه تجارت و حمل و نقل کالاها از سوی دیگر به شمار می رود. در واقع این امکان وجود دارد که هر دو طرف در این زمینه بتوانند به نتایج سودمندی تحقق ببخشند.

ابعاد تجاری وراهبردی خط لوله نفت گوره - جاسک از نگاه روزنامه رای الیوم
خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک با ظرفیت نهایی انتقال یک میلیون بشکه نفت در روز با تکیه بر توان داخلی مراحل ساخت خود را طی می‌کند

وی ابراز داشت : در نتیجه این طرح ایران می تواند از یک سو آسان تر به بازارهای بزرگ در هند و چین دست یابد و از سوی دیگر در مدت زمان کمتری فرآیند حمل و نقل صورت گرفته و هزینه های تجاری برای مشتریان خارجی کاهش یابد.

پروژه راهبردی خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک با ظرفیت نهایی انتقال یک میلیون بشکه نفت در روز با تکیه بر توان داخلی مراحل ساخت خود را طی می‌کند.

خط لولهٔ گوره-جاسک طولانی‌ترین خط لولهٔ انتقال سوخت‌های فسیلی در خاورمیانه به طول تقریبی یک هزار کیلومتر می ‌باشد که در صورت تکمیل، قادر است افزون ‌بر نفت ترش، میعانات گازی را نیز از نزدیکی گوره به نزدیکی بندر جاسک به منظور صادرات، منتقل سازد. سرمایه‌گذاری اجرای این پروژه بالغ بر یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در نظر گرفته شده‌ است.

منبع: ایرنا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ خرداد ۱۴۰۰ساعت: ۱۹:۱۲۵۹۰ بازدید