سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

بازتاب جهانی افتتاح رسمی بورس نفت در ایران

بورس نفت ایران روز چهارشنبه (۲۲ تیر) با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر امور اقتصاد و دارایی و سرپرست وزارت نفت ایران آغاز به کار کرد که با بازتاب‌های مختلفی در رسانه‌های جهان مواجه شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت(MOP)، در این رابطه روزنامه واشنگتن پست به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس  نوشت: ایران یک بازار بورس بین‌المللی برای نفت‌خام در منطقه آزاد تجاری کیش در خلیج فارس برقرار کرد.

به نوشته این روزنامه، ایران در جایگاه دوم تولید نفت در بین کشورهای عضو اوپک قرار دارد و حدود پنج درصد تولید نفت جهان را تحت کنترل خود دارد. ایران از سال ۲۰۰۵ قصد داشت این بازار بین‌المللی را به راه بیندازد و در سال ۲۰۰۸ نیز یک بازار بورس برای دیگر فراورده‌های نفتی دایر کرد.

واشنگتن پست با اشاره به اینکه در این مراسم تجّار بین المللی هم حضور داشتند، افزود: ایران با اتکا به ذخایر عظیم نفتی خود یکی از راههای خوب دور زدن تحریم های غرب را در پیش گرفته است.

خبرگزاری آسوشییتد پرس همچنین تاکید کرده است: ایران امروز با افتتاح بورس نفت فرصت دیگری را برای رونق اقتصادی کشورش بدست آورد.

اما روزنامه “پیپل دیلی” چین به نقل از خبرگزاری شینهوا گزارش داد: ایران بورس بین‌المللی نفت خود را به راه انداخت.

این روزنامه نوشت: در اولین روز فعالیت این بازار، ایران ۶۰۰ هزار بشکه نفت را به عنوان اولین محموله برای فروش به این بازار ارائه داد. قیمت پایه نفت خام پیشنهادی شرکت ملی نفت ایران ۱۱۲ دلار و ۶۰ سنت در هر بشکه بود، ولی از آنجا رقم پیشنهادی خریداران از ۱۰۹ دلار و ۶۵ سنت در هر بشکه بالاتر نرفت این محموله به فروش نرسید.

این روزنامه به نقل از هاشمیان – مدیر بورس کالا، نوشت: شرکت ملی نفت ایران(NIOC) قصد دارد در صورت مهیا شدن بسترهای لازم روزانه ۵۰ هزار بشکه از نفت خام ایران را در این بازار ارائه کند.

خبرگزاری ترند گزارش داد: بازار بورس بین‌المللی نفت ایران بطور رسمی در جزیره کیش آغاز به کار کرد و در روز افتتاحیه آن ۶۰۰ هزار بشکه برای فروش به این بازار ارائه شد. پیشتر محموله ۳۵ هزار تنی نفت کوره و فراورده‌های پتروشیمی در بازار بورس بین المللی کیش به فروش رسید.

همچنین پایگاه اینترنتیCRIچین، اخبار پیرامون آغاز به کار بازار بورس نفت کیش را پوشش داد.

به نوشته این پایگاه، علی صالح آبادی – مدیرعامل سازمان بورس، در مراسم افتتاحیه این بازار گفت: یکی از مزیت‌های این بازار اینست که نمایندگان و مقامات شرکتهای بین‌المللی می‌توانند به راحتی به کیش سفر کنند و معاملات بزرگی انجام دهند.

شمس الدین حسینی – وزیر اقتصاد، نیز گفت: عرضه نفت ایران از طریق بازار کیش شروع فصل جدیدی در صنعت نفت ایران است.  بازاریابی نفت ایران از طریق بورس انحصار دولت روی نفت را کاهش خواهد داد.

به گزارش CRI، محمد رضا رحیمی – معاون اول رییس جمهوری، نیز در مراسم افتتاحیه گفت: بورس نفت باعث تشویق سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه گذاری بلند مدت و حضور در فرصت‌های جدید را دارند خواهد شد.

بر اساس گزارش این پایگاه خبری، محمد علی آبادی – سرپرست وزارت نفت، نیز در این مراسم اظهار کرد: بازار بورس نفت ایران محلی برای تعیین قیمت جهانی نفت خواهد بود.

بر اساس این گزارش، رویترز هم گزارش داد: با افتتاح بورس نفت، سرمایه گذارانی که به دنبال معاملات بلند مدت هستند وارد بورس پتروشیمی ایران می شوند.

خبرگزاری پلاتس از دبی نیز اعلام کرد: نخستین محموله نفت خام در تالار معاملات بورس کالای ایران عرضه شد.

صدای روسیه نیز گزارش داد: تمامی کمپانی‌های جهان به جز اسرائیل امکان معامله در بازار بورس ایران را دارند.

گفتنی است، ایران پس از روسیه، عربستان سعودی و آمریکا چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت جهان است و ژاپن، کره جنوبی، چین، ایتالیا، آلمان و هند بزرگترین خریداران نفت ایران هستند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۴۹۵۵۰ بازدید