سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

دعوت از بخش خصوصی برای حضور در بورس نفت

معاون اول رئیس جمهور گفت: از همه تولیدکنندگان، پیمانکاران و صنعتگران دعوت به عمل می‌آوریم با توجه به اقدامات بانک‌ها برای تسهیل حضور بخش خصوصی، در معاملات بورس نفت شرکت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، دکتر محمدرضا رحیمی در مراسم افتتاح رسمی بورس نفت که ظهر امروز(چهارشنبه – ۲۲ تیر) انجام شد، با اشاره به این که در سال جهاد اقتصادی تحولات عظیمی در صنعت نفت ایران روی داده است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر لایحه‌ای در شورای عالی بورس به تصویب رسیده است که در دستور کار هیئت وزیران قرار خواهد گرفت و بر اساس این لایحه، کالایی که معامله می‌شود، از معافیت مالیاتی برخوردار خواهد بود.

وی با بیان این که بانک‌ها اقدامات لازم را در جهت فضای بورس ایران فراهم کرده‌اند، تصریح کرد: این فضای مساعد با توجه به سیاست‌های حمایتی شایسته دولت و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به وجود آمده است؛ بنابراین سازمان بورس باید شرایط لازم را برای حذف محدودیت‌ها برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کند.

معاون اول رئیس جمهوری یادآور شد: در سال جهاد اقتصادی با افتتاح بورس نفت می‌توانیم دیگر فرآورده‌های نفتی را همچون رینگ صادراتی پتروشیمی که در کیش انجام شد، در بازار بورس نفت عرضه کنیم.

وی پیشرفت عظیم صنعت نفت را حاکی از خلاقیت دانشمندان ایرانی دانست و اظهار داشت: در این میان صنعتگران داخلی با تامین نیازهای صنعت و کشور به شعار ما می توانیم جامه عمل پوشاندند و به معنای واقعی کلمه این شعار تحقق یافت.

دکتر رحیمی با تاکید بر این که اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها می‌تواند در برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌های توسعه کشور تاثیر گذار باشد، اظهار داشت: وزارت نفت توفیق خدمات بسیاری را در سال‌های اخیر داشته است. در این راستا می‌توان به افزایش ۷ میلیون تنی محصولات پتروشیمی، ساخت ۲۸۰۰ کیلومتر خطوط انتقال گاز طبیعی و کشف ۱۲ میدان جدید نفتی و گازی اشاره کرد.

این مقام مسئول اضافه کرد: در حال حاضر ما شاهد فعالیت‌های بی شمار صنعت نفت در مرزها کشور هستیم و باید همواره به این مطلب توجه داشت که این صنعت زمینه ساز رونق و موتور محرک کشور است.

دکتر رحیمی در ادامه با بیان این که باید شرایط لازم برای حضور بخش خصوصی در کشور فراهم شود، خاطر نشان کرد: سعی ما براین است که با استفاده از منابع ارزی و ریالی بتوانیم از صنعت بهره‌برداری لازم را ببریم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: باید ظرفیت‌های مدیریتی را در اجرای پروژه‌ها پرورش دهیم تا زمینه‌های لازم برای خدمت‌رسانی به ملت و در دست گرفتن پروژه‌های بین‌المللی فراهم شود.

براساس این گزارش، مراسم راه‌اندازی رسمی بورس نفت با عرضه ۶۰۰ هزار بشکه نفت‌خام سنگین صادراتی از ظهر امروز آغاز شد؛ عرضه نفت در تالار بین المللی بورس در کیش انجام گرفت که مسئولان از طریق ویدئو کنفرانس در جریان این عرضه قرار گرفتند.

این مراسم با حضور دکتر رحیمی معاون اول رئیس جمهوری، مهندس محمد علی‌آبادی سرپرست وزارت نفت، دکتر سید شمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی، علی صالح آبادی رئیس سازمان بورس اوراق بهادار، سید علی اکبر هاشمیان مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران، مهندس قلعه بانی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مهندس بیات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، دکتر خالدی معاون بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت، دکتر میرمحمد صادقی معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزارت نفت و سایر مسئولان اقتصادی کشور حضور داشتند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۴۸۴۸۰ بازدید