سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

پیشرفت فاز ۱۹ پارس جنوبی از مرز ۱۴ درصدی گذشت

محمد جواد شمس گفت: در مجموع در فاز ۱۹ با بیش از ۱۴ درصد پیشرفت روبه رو بوده ایم.

مدیرعامل شرکت پتروپارس در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: قراردادهای یی.پی.سی فاز ۱۹ به پیمانکاران داخلی واگذار شده که شامل ساختمان های صنعتی و غیرصنعتی، مخازن مایعات گازی و اتمسفریک، آبگیر در بخش خشکی و زیرسازهای فلرهاست، ضمن آن که ۳۰ قلم از اجناس موردنیاز در این فاز به سفارش گذاشته شده است.

وی از واگذاری ساخت پالایشگاه فاز ۱۹ به پیمانکاران داخلی در قالب پنج بسته کاری خبر داد و گفت: قرارداد این پنج بسته ظرف چهار ماه آینده منعقد می شود.

مهندس شمس با تاکید بر این که هم اکنون بر مشکلات موجود در فاز ۱۹ چیره شده ایم، گفت: کمبود پیشنهاددهندگان برای اجرای قراردادهای موجود و مشکلات مربوط به جا به جایی پول، از جمله موانع و مشکلات کنونی ماست که توانسته ایم با خرد جمعی بر آنها پیروز شویم.

پیش پرداخت ۱۰ درصدی در جیب پیمانکاران

مدیرعامل شرکت پتروپارس با اشاره به پیش پرداخت به پیمانکاران فاز ۱۹ میدان گازی پارس جنوبی افزود: تا کنون ۱۰ درصد از کل مبلغ قرارداد توسعه این فاز به پیمانکاران پیش پرداخت شده است.

وی از خریداری کل اجناس پایه سکوهای فاز ۱۹ پارس جنوبی خبر داد و گفت: آخرین محموله این اجناس نیز چندی پیش وارد بندر امام شده است.

مهندس شمس با بیان این که مهندسی و سفارش خرید کالاهای مورد نیاز برای ساخته سکوهای فاز ۱۹ در حال انجام است، تصریح کرد: حفاری چاه های این فاز نیز به محض نصب جکت از سوی دکل حفاری آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت پتروپارس با اشاره به وجود دو دکل حفاری این شرکت در فاز ۱۲ پارس جنوبی، گفت: افزون بر این دو دکل، شرکت پتروپارس در صورت نیاز می تواند خرید و اجاره دکل حفاری را برای حفر چاه در فاز ۱۹ در دستور کار قرار دهد.

به گزارش شانا، هم اکنون کنسرسیومی متشکل از شرکت های پتروپارس، پتروپارس ایران و شرکت تاسیسات دریایی ایران به رهبری شرکت پتروپارس، مسئولیت توسعه فاز ۱۹ میدان گازی پارس جنوبی را به عهده دارد.

هدف از توسعه این فاز، تولید روزانه دو میلیارد فوت مکعب گاز ترش از طریق چهار سکو و انتقال آن از طریق لوله به خشکی و تبدیل آن به روزانه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون فوت مکعب گاز شیرین، دو هزار و ۵۰۰ تن اتان، دو هزار تن پروپان، هزار و ۲۰۰ تن بوتان، ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۴۲۳۶۷ بازدید