سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

بورس نفتی، آرزوهای چندساله ی اقتصاد ایران

با راه اندازی بورس نفت و خروج این محموله ارزشمند از انحصار دولتی بودن، بورس به معنای واقعی ملی شده و در دستان مردم و بخش خصوصی قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمد علی آبادی؛ سرپرست وزارت نفت، در مراسم نخستین عرضه نفت خام در بازار بین المللی بورس کیش که پیش از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۲ تیرماه) در محل بورس کالای ایران برگزار شد، با اعلام این مطلب گفت: بازار جدیدی در کشور در حال شکل گیری است و با راه اندازی بورس نفت، گردش مالی در سطح جامعه و بخش خصوصی رشد قابل توجهی خواهد داشت.

وی ادامه داد: با انجام این اقدام ثمربخش، تمام اطلاعات و مسائل مطرح در بازارهای جهانی نفت جمع آوری شده و ایران به قطب و پایگاه اطلاعات نفتی منطقه تبدیل خواهد شد.

علی آبادی با تاکید بر اینکه با راه اندازی بورس نفت، ایران به مرجعی برای قیمت گذاری نفت در منطقه تبدیل می شود، گفت: بورس نفت فرصتی را فراهم می کند تا آرزوهای چند ساله صنعت نفت در خصوص راه اندازی سریع تر پارس جنوبی و بهره برداری از دیگر میدان های مشترک نفت و گاز صورت تحقق به خود بگیرد.

وی با اشاره به این موضوع که امروز دغدغه مدیران صنعت نفت، بهره برداری سریع تر از میادین مشترک است، یادآور شد: بورس نفت فضایی را در اختیار مجموعه صنعت نفت می گذارد تا پروژه های صنعت نفت؛ به عنوان قطب اقتصادی کشور در زمان کوتاهتری به انجام برسد.

سرپرست وزارت نفت گفت: ثبات بازار از اساسی ترین مساله بازار است و امروز با راه اندازی معاملات نفت خام در بورس کالای ایران، زمینه واگذاری منابع هیدروکربوری به مردم فراهم شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۴۴۳۲۱ بازدید