سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

رشد تقاضای جهانی نفت شتاب می گیرد

آژانس بین المللی انرژی (آی.یی.ای) در تازه ترین گزارش خود پیش بینی برای تقاضای جهانی نفت خام در سال ۲۰۱۲ را افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس بین المللی انرژی در نخستین برآورد خود برای سال ۲۰۱۲ اعلام کرد: مصرف جهانی نفت خام در سال آینده با افزایش روزانه یک میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه نسبت به برآورد پیشین به ۹۱ میلیون بشکه در روز می رسد.

آژانس همچنین پیش بینی خود در باره مصرف جهانی نفت خام در سال جاری میلادی را نسبت به برآورد پیشین روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کاهش داد.

پیش بینی آژانس بین المللی انرژی درباره تقاضای جهانی نفت خام در سال ۲۰۱۲، یک میلیون و ۳۲۰ هزار بشکه در روز بیشتر از برآورد اوپک در سال آینده و کمتر از پیش بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا (یی.آی.ای) بود.

همچنین انتظار می رود بخش عمده رشد تقاضای جهانی نفت خام از سوی اقتصادهای نوظهور دنیا صورت گیرد.

چندی پیش آژانس بین المللی انرژی تصمیم گرفت به منظور جلوگیری از روند افزایشی قیمت های جهانی نفت خام ظرف یک ماه ۶۰ میلیون بشکه از ذخایر استراتزیک نفت کشورهای مصرف کننده را روانه بازارهای جهانی کند.

دیوید فایف، رئیس بخش صنعت نفت و بازارهای جهانی در آژانس بین المللی انرژی گفت: هدف از آزاد سازی ذخایر استراتژیک نفت کشورهای مصرف کننده افزایش نقدینگی و انعطاف پذیری در بازارهای جهانی است.

فایف با بیان این که آژانس همچنان درباره عرضه بیشتر ذخایر استراتژیک نفت کشورهای مصرف کننده تصمیم گیری نکرده است گفت: آزاد سازی ذخایر استراتژیک نفت که از ۲۳ ژوئن (دوم تیر) آغاز شده است، ۳۰ روز به طول می انجامد.

آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش خود تقاضای جهانی نفت خام برای سال جاری میلادی را نسبت به برآورد پیشین روزانه ۷۰ هزار بشکه کاهش داد، قیمت های بالای نفت خام و چشم انداز ضعیف درباره رشد اقتصادی جهان از دلایل این افت به شمار می رود.

بنا بر این گزارش، با وجود تثبیت سهمیه های تولید اوپک در نشست ماه گذشته، تولید اعضای اصلی این سازمان با افزایش رو به رو بوده است.

آی.یی.ای با اشاره به اینکه به دنبال افزایش تولید نفت یک جانبه عربستان، تولید نفت خام اعضای اوپک با افزایش رو به رو بوده است، تصریح کرد: عربستان سعودی در ماه گذشته میلادی روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

تولید نفت خام اعضای اوپک در ماه گذشته میلادی نسبت به ماه مه روزانه حدود ۸۵۰ هزار بشکه افزایش یافت.

بنا بر ارزیابی آی.یی.ای، تقاضا برای نفت خام اعضای اوپک در نیمه دوم امسال به حدود ۳۱ میلیون بشکه در روز می رسد که این مقدار حدود یک میلیون بیشتر از سطح تولید این سازمان در ماه ژوئن است.

آی.یی.ای همچنین پیش بینی کرد: با توجه به افزایش روز افزون تقاضای داخلی نفت عربستان برای تامین خوارک نیروگاه های برق، صادرات نفت خام عربستان با کاهش رو به رو خواهد بود.

بر اساس این گزارش، تولید نفت خام لیبی تا پایان سال ۲۰۱۲ بهبود نمی یابد و ظرفیت تولید اوپک در سه ماه نخست ۲۰۱۲ به حدود ۳۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می یابد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۴۱۳۵۱ بازدید