سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ EN
با حضور رئیس جمهوری و به صورت ویدئو کنفرانس

طرح توسعه میدان نفتی آذر به بهره‌برداری رسمی می‌رسد

مراسم بهره برداری رسمی از طرح توسعه میدان نفتی آذر با ظرفیت تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت خام، با حضور رئیس جمهوری و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، عملیات بهره برداری رسمی از میدان نفتی آذر به عنوان پیچیده ترین میدان مشترک نفتی، روز دوشنبه (۱۱ اسفندماه ۱۳۹۹)، با حضور رئیس جمهوری و به صورت ویدئو کنفرانس انجام می شود.

با بهره برداری رسمی از این طرح، ظرفیت تولید روزانه از میدان مشترک نفتی آذر به ۶۵ هزار بشکه در روز خواهد رسید. این در حالی است که تولید زودهنگام از این طرح در سال اسفندماه۱۳۹۵ و با هدف دستیابی به ظرفیت تولید نفت خام به میزان ۳۰ هزار بشکه در روز انجام شده بود.

در اجرای این طرح، حفاری تمامی چاه ها (۲۰ حلقه) با مجموع عمق ۸۸ کیلومتر به انجام رسیده است.

بنابراین گزارش، اولین دکل در مهرماه سال ۱۳۹۱ در میدان مستقر و برپا گردید.

هزینه‌های اجرایی طرح توسعه میدان آذر، بالغ بر ۱٫۴ میلیارد یورو برآورد می شود که بخش قابل توجهی از آن از طریق صندوق توسعه ملی و بخشی دیگر نیز از طریق شرکت اهداف و وام‌های بانکی تأمین شده است. سهم ساخت داخل در این پروژه بالغ بر ۷۵ درصد و سهم سرمایه انسانی بومی ۵۵ درصد بوده است.

بنابراین گزارش، تأمین منافع ملی، ایجاد فرصت اشتغال برای نیروهای بومی و رونق اقتصادی و توسعه زیرساخت‌ها در منطقه ایلام، از شاخص‌های برجسته اجرای طرح توسعه میدان نفتی آذر به شمار می آید.

میدان نفتی آذر در بلوک اکتشافی اناران در استان ایلام (در جنوب غربی ایران و ۲۵ کیلومتری شهرستان مهران) در مرز ایران و عراق واقع شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ اسفند ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۲۵۴۰۲ بازدید