سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ EN

توضیحات شرکت ملی نفت ایران درباره طرح ملی انتقال نفت گوره-جاسک

  شرکت ملی نفت ایران در واکنش به گزارشی با عنوان «وزارت نفت به دنبال افتتاح نمایشی خط لوله گوره-جاسک» در خبرگزاری فارس، توضیحاتی منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، این شرکت در واکنش به گزارشی که در خبرگزاری فارس منتشر شد، ضمن رد مطالب عنوان‌شده، توضیحاتی به شرح زیر برای تنویر افکار عمومی ارائه داد:

«ایجاد نقشه راه و فازبندی پروژه ها، نه تنها در مجموعه صنعت نفت بلکه در دیگر صنایع مطرح در ایران و سایر شرکت های بین المللی، امری متداول است. جهت اطلاع نگارنده محترم متذکر می شود که اصولا فازبندی پروژه ها به منظور تسریع در روند انجام پروژه و مدیریت بهتر منابع مالی و ارکان اجرایی صورت می گیرد و در قالب افتتاح مرحله ای هر پروژه، بستر مناسب برای اجرای پروژه های مرتبط بعدی شناسایی می شود. با این توضیح و تاکید بر لزوم فازبندی و بهره برداری مرحله ای از هر پروژه کوچکی، مشخص است که در خصوص طرح عظیم احداث خط لوله گوره جاسک این امر ضرورتی دو صد چندان خواهد داشت.

بر اساس موارد گفته شده، افتتاح و بهره برداری از فاز نخست این طرح، گامی ارزنده در مسیر شناسایی موانع پیش رو و تامین راهکارهای مناسب برای اجرای مرحله به مرحله این طرح است و از این منظر می توان گفت که فاز نخست، با وجود دشواری هایی که در مقایسه با دیگر فازها دارد، به منزله نقشه راهی برای اجرای به موقع و هدفمند دیگر فازها قلمداد می شود و این موضوع نه تنها برای بهره برداری سیاسی از این طرح در دولت دوازدهم نیست، بلکه بیشتر به دلیل تسریع در ادامه روند پروژه است.
اگرچه تلاش وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در راستای تسریع در اجرای این طرح استراتژیک است، اما این موضوع نمی تواند، آنطور که گزارشگر محترم فارس بدان پرداخته است، به منزله فشار در راه اندازی زودهنگام فاز نخست تلقی گردد. بدیهی است تلاش برای تسریع در اجرای این طرح بیشتر از منظر اهمیت استراتژیک آن و مزایای قابل توجه بهره برداری از این طرح در کوتاهترین زمان ممکن است. بر این اساس، اجرای این طرح با وجود محدودیت های شدید کرونایی و مشکلات ناشی از تحریم، با تکیه حداکثری به توانمندی داخلی و به صورت شبانه روزی در حال انجام است و به جرات می توان گفت در مقایسه با تمامی طرح ها و پروژه هایی که با وجود شرایط مشابه، تاکنون در مجموعه صنعت نفت نهایی شده یا در حال انجام است، از سرعت اجرایی بسیار بالاتری برخوردار بوده و هست.
برخلاف ادعای نگارنده محترم که وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران قصد دارند کیفیت را فدای سرعت در انجام این طرح بکنند، به اطلاع می رساند که تمامی اقدامات انجام شده در خصوص راه اندازی فاز اول این طرح، با لحاظ استانداردهای جهانی و استانداردهای مطرح در صنعت نفت کشورمان در حال انجام است و شرکت ملی نفت ایران، هیچ قصور و کوتاهی در این خصوص را نمی پذیرد و استفاده از تجهیزات غیر استاندارد واز کارافتاده و بلا استفاده!!! در طرح مذکور را تکذیب میکند.
اجرای این طرح بزرگ ملی در گستره ۱۰۰۰ کیلومتری، هم اکنون بصورت همزمان در کارگاه‌های متعدد توسط ده ها پیمانکار داخلی و با نظارت دقیق مشاوران و بازرسان فنی، مطابق استانداردها و رویه‌ها معمول مهندسی در جریان بوده و قطعا سرعت اجرای کار، نافی کنترل کیفیت و رعایت ملاحظات فنی استانداردی نبوده و نخواهد بود.
در ادامه لازم می دانیم به اطلاع آن دسته از خبرنگاران محترم رسانه که بدون درنظر گرفتن شرایط خاص کشور، در خصوص این طرح عظیم ملی انتقادهایی غیرمنصفانه را مطرح می کنند، برسانیم که طرح انتقال نفت گوره به جاسک، ویترین فاخری ازتلاش صنعت نفت برای توانمندسازی شرکت های داخلی است که در نهایت توانسته است با ثبت بسیاری از پدیده های قابل توجه صنعت نفت برای نخستین بار در کشور، راه را برای توسعه همه جانبه این صنعت معظم باز کند. در این خصوص می توان به ایجاد زنجیره تولید آلیاژ پیچیده‌ی APL ۵L x۶۰اشاره کرد که پاسخی به نیازمندی‌های استاندارد نفت ترش، از سنگ معدن آهن تا ساخت لوله های فولادی است. در عین حال، علاوه بر نقش سازنده این طرح در بومی سازی صنایع راهبردی صنعت نفت، سهم قابل توجه آن در اشتغالزایی در سطح کشور و استان های کمتر توسعه یافته قابل توجه است؛ به طوری که هم اکنون بخش قابل توجهی از ظرفیت های کارخانجات صنعتی بزرگ به رفع نیازهای این طرح اختصاص یافته و کارگاه های صنعتی بسیاری نیز در سطح مناطق جنوبی کشور فعال شده است.
ازسوی دیگر، اجرای این طرح به تنهایی از خروج بیش از ۴۰۰ میلیون یورو ارز در شرایط فشارهای فعلی بین المللی جلوگیری کرده است و همچنین با هم افزایی که در حوزه ماشین آلات دوار ایجاد شده، توانسته است به طور کامل جوابگوی نیاز صنعت نفت کشور به پمپ‌های سانتریفوژ با ظرفیت و فشار بالا و مطابق با استانداردهای سخت گیرانه بین المللی باشد. این اتفاقات شایان در عرصه سیستم کنترل، ساخت شیرهای کنترل و اضطراری سایز بالا تا ۴۲ اینچ نیز رقم زده شده است. صف تولیدکنندگان و نوآوران و پیمانکاران این طرح چنان طولانی است که ذکر آن خارج از حوصله این چند سطر خواهد بود و این نوید را می‌دهیم که دامنه این نو آوری‌ها و داخلی سازی ها تا انتهای این طرح عظیم ادامه خواهد یافت.»

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ اسفند ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۳۵۴۷۷ بازدید