سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

وزارت نفت روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت برای عرضه به بورس می فرستد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با راه اندازی بورس نفت، ایران عملا به مرجع قیمت گذاری نفت در منطقه تبدیل می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، علی صالح آبادی؛ رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم نخستین عرضه نفت خام در بازار بین المللی بورس کیش که پیش از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۲ تیرماه) در محل بورس کالای تهران برگزار شد، با اعلام این مطلب گفت: مقدمات راه اندازی بورس نفت از سال ۸۶ آغاز شد و با راه اندازی رینگ صادراتی پتروشیمی در سال ۸۸ به اوج خود رسید.

وی ادامه داد: در سال اول راه اندازی بورس نفت در سال ۸۸ حدود ۲ هزار میلیارد تومان معامله در این بورس انجام شد و تا سال ۸۹ نیز به ترتیب ۳۸۵۰ و ۴۱۵۰ میلیارد تومان معامله انجام شد؛ این رقم در سه ماهه سال جاری بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان بوده که نشان از موفقیت بورس نفت ایران دارد.

وی به سیاست دولت مبنی بر حمایت از بازار اشاره کرد و افزود: رقابت، شفافیت و مدیریت ریسک در بازار از خصوصیات بازارهای بورس است و بر همین مبنا باید حمایت صحیح و منطقی از رشد و توسعه این بازار مساعد مالی انجام شود.

صالح آبادی با اعلام این مطلب که با راه اندازی بورس نفت، ایران به مرجع قیمت گذاری نفت در منطقه تبدیل خواهد شد، گفت: بورس نفت تنها در اختیار شرکت ملی نفت ایران نخواهد بود؛ بلکه تمام سرمایه گذاران و خریداران و عرضه کنندگان منطقه نیز می توانند در این بازار حضور داشته باشند و به عرضه محصولات خود بپردازند.

وی تاکید کرد: عرضه نفت خام در ۴ مرحله شامل عرضه در حوزه‌های فیزیکی، قراردادهای سلف موازی، معاملات فیوچرز و آپشن صورت خواهد گرفت.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: بورس نفت بر اساس قوانین اسلامی تنظیم شده و به تدریج به سمت تبدیل شدن به بورسی چابک و مدرن و مرجعی برای قیمت گذاری در منطقه حرکت خواهد کرد.

صالح آبادی در پایان تاکید کرد: با راه اندازی بورس نفت، روزانه حداقل به میزان ۵۰ هزار بشکه نفت خام از سوی وزارت نفت عرضه خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۵۰۳۸۶ بازدید