سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ EN
براي نخستين‌بار در كشور صورت پذيرفت؛

عملیات تعمیر و راه‌اندازی پمپ‌های درون چاهی(ESP) در میدان نفتی مسجد سلیمان

برای نخستین‌بار در کشور عملیات تعمیر، نصب و راه‌اندازی پمپ‌های درون‌چاهی در میدان نفتی مسجد سلیمان انجام شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، سینا سپهری مجری طرح میدان نفتی مسجد سلیمان در این‌خصوص گفت: عملیات تعمیر اولین پمپ درون‌چاهی(ESP) در میدان نفتی مسجدسلیمان در آذرماه سال‌جاری توسط یک شرکت ایرانی انجام شده است و همچنین کابل این پمپ نیز در یکی از چاه‌های میدان نفتی مسجدسلیمان با موفقیت نصب گردیده و تا به امروز بدون هیچگونه مشکلی در حال فعالیت می‌باشد.

وی افزود: این پمپ، اولین پمپ تعمیر اساسی شدهESP  به صورت کامل در صنعت نفت است که توسط شرکت مهندسی و توسعه نفت بعنوان یکی دیگر از اولین‌ها در صنعت نفت ایران ثبت گردید.

وی بیان داشت: با بکارگیری حداکثری از توان پیمانکاران داخلی، امکان استفاده از پمپ‌های مستعمل، کاهش هزینه قابل توجهی را برای کشور  به‌همراه داشته است و از این روش برای هر پمپ بیش از ۳۰۰ هزار دلار صرفه‌جویی می‌گردد.

رضا حاجی هاشمی رئیس مهندسی نفت طرح مسجد سلیمان در ادامه افزود: از مزایای نصب این پمپ درون‌چاهی صرفه جویی ۷۰ درصدی نسبت به خرید پمپ نو است و همچنین، انجام کلیه مراحل مهندسی و اجرای تعمیر، نصب، آزمایش و راه‌اندازی توسط شرکت ایرانی انجام شده‌است که میتوان این اقدام را نمونه بارز اقتصاد مقاومتی و صرفه‌جویی ارزی در نظر گرفت.

حاجی هاشمی در ادامه بیان داشت: هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی برای تعمیر حداقل ۴ دستگاه پمپ دیگر در این میدان نفتی می‌باشیم.

لازم به ذکر است؛ طراحی، نصب و راه‌اندازی این پمپ‌ها در میدان نفتی مسجد سلیمان برای اولین‌بار در قالب قرارداد بیع متقابل بین شرکت مهندسی و توسعه نفت و پیمانکار طرح انجام شده‌است که شرکت مهندسی و توسعه نفت با دغدغه کاهش هزینه‌ها، با بکارگیری روش‌هایی نوین در تعمیر، نصب و راه‌اندازی این پمپ‌ها و با هدف استفاده از توان حداکثری پیمانکاران ایرانی اقدام به راه‌اندازی مجدد آنها کرده است.

بنابراین گزارش، میدان نفتی مسجد سلیمان در ۱۲۵ کیلومتری شمال شرقی اهواز- شهرستان مسجد سلیمان قرار دارد. در این میدان نفتی روش اصلی تولید از چاه‌ها، استفاده از پمپ‌های درون‌چاهی (ESP) می‌باشد.

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ بهمن ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۴۴۹۵۵ بازدید