سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

۴ مخزن ذخیره‌سازی طرح گوره-جاسک بهار آینده عملیاتی می‌شود

 مدیر پروژه مخازن ذخیره‌سازی نفت خام در طرح گوره – جاسک گفت: چهار مخزن ذخیره‌سازی این طرح خردادماه سال آینده به مدار می‌آید.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، عبدالله احمدی در حاشیه بیست‌وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با تأکید بر راهبردی بودن این طرح ملی گفت: ۲۰ مخزن ۵۰۰ هزار بشکه‌ای در منطقه جاسک در حال ساخت است که از این تعداد، چهار مخزن ذخیره‌سازی طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک تا پایان خردادماه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه کل مخازن این طرح طی یک‌سال آینده تکمیل می‌شود، افزود: در فاز زودهنگام این طرح راهبردی ۲ میلیون بشکه و در فاز نخست آن ۱۰ میلیون بشکه ظرفیت ذخیره‌سازی در نظر گرفته شده است که در زمان تعیین‌شده آماده بهره‌برداری می‌شود

مدیر پروژه مخازن ذخیره‌سازی نفت خام در طرح گوره – جاسک با اشاره به اینکه درصد قابل‌توجهی از قطعات به‌کار گرفته شده در این طرح ساخت داخل است، یادآور شد: قرارداد ساخت مخازن این طرح به روش BOT است بنابراین در ۱۵ سال آینده همه مخازن به مالکیت شرکت ملی نفت ایران انتقال می‌یابد.

وی با اشاره به استقبال شرکت‌های داخلی از نمایشگاه نفت گفت: در بازدید از نمایشگاه به کالاهایی برخوردم که برای نخستین بار با توانمندی داخلی ساخته و عرضه شده است و این جای بسی امیدواری است که می‌توان در آینده در زمینه ساخت داخل بسیاری از تجهیزات و تأسیسات نفتی به خودکفایی کامل دست یافت.

بنابر این گزارش، پروژه احداث مخازن نفت خام  که ۱۸ درصد از کل طرح خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک را به خود اختصاص داده، ‌در مرحله نخست مشتمل بر ساخت ۲۰ مخزن، هریک به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه، یک نیروگاه برق ۱۵ مگاواتی و یک واحد تصفیه آب است که در زمینی به مساحت ۱۳۰ هکتار در منطقه جاسک و سواحل مکران در حال اجراست.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ بهمن ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۰۷۵۹۹ بازدید