سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ EN

مدیریت مهندسی نفت

از صفر تا صد میدان

مهندس رجبعلی رحمتی – مدیر مهندسی نفت

سازمان مهندسی نفت به دو صورت پروژه ها را اجرایی می کند؛ در مرحله اول  گزارش های بررسی میادین نفت به دقت مئرد ارزیابی قرار می کیرد و پس از اتمام  اطلاعات به دست آمده را در اختیار مجریان پروژع قرار می دهد. در مرحله بعد نیز بنا به درخواست مجریان پروژه ها، مهندسان این واحد  در اختیار پروزه ها قرار می گیرد تا فعالیت ها در مسیر پیش بینی شده حرکت کند. در واقع مهندسی نفت هم نقش نظارتی دارد و هم نقش اجرایی.

در جهت حمایت از طرح ها، مهندسان نفت به پروژه ها اعزام می شوند تا با بررسی میزان پیشرفت پروژه گزارش های خود را جهت اعلام به شرکت ملی نفت ایران ارائه دهد.این گزارش ها در اختیار مجریان طرح ها نیز قرار می گیرد تا اگر نیاز به تغییر طرح توسعه ای باشد در دست اقدام قرار بگیرد. از همین سو نقش نظارتی مهندسی نفت از وظیفه اجرایی پر رنگ تر است.

در واقع نوع نگاه مهندسی نفت به طرح ها، بیشتر نظارتی و هدایتی است تا مبادا بر اثر بروز اشتباهی به منافع ملی ضربه ای وارد شود. در مرحله نخست که به آن اشاره شده مجری پروژه از مهندسی نفت درخواست می کند تا اطلاعات پایه میدان را در اختیار یک شرکت فرار دهد که پس از توافقنامه محرمانه ای که با شرکت منغقد می شود اطلاعات مورد نیاز برای تهیه طرح جامع مطالعاتی به شرکت مورد نطر داده می شود.شرکت هم در طرح جامع خود به میزان تولید، تعداد چاه ها، ابزارهای مورد نیاز و غیره می پردازد که پس از تحویل آن به مهندسی نفت ، این ادراه به بررسی و اجرایی بودن آن می پردازد. در صورت نیاز به اصلاح، طرح مورد نظر اصلاح می شود و برای توافق های اولیه به مجری پروژه تحویل داده می شود. نقش این واحد محدود به مطالعات جامع نمی شود چرا که در مراجل بعدی پروژه مانند مهندسی پایه، تفصیلی و تولید نیز به ایفای نقش می پردازد. ممکن است چندین شرکت در ایتدا طرح جامع مطالعات مختلفی را ارائه دهند که مهندسان نفت با تحلیل آن ها بهترین طرح را انتخاب می کنند.

حتی پس از تولید

پس از اجرایی شدن پروژه مهندسی نفت هم بع فعالیت خود ادامه می دهد زیرا در تولید نفت صیانتی بودن آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. میدان دارخوین یکی از این موارد است که با پس از تولید تز فاز اول آن طرح های توسعه ای در نظر گرفته شد و تزریق گاز را برای اجرایی شدن به مجری پروژه معرفی شد. تزریق گاز یکی از اهداف مهم شرکت مهندسی و توسعه نفت است که با تعریف های صورت گرفته و پروژه های لازم این مهم در دست اجراست که در میان تمامی پروژه ها می توان به تزریق گاز به میدان دارخوین اشاره کرد که هم اکنون با انجام عملیات تزریق  ۱۶۰ هزار بشکه نفت تولید دارد. مهندسی نفت به درون چاه سفر می کند و با تهیه گزارش های فنی از وضعیت هر چاه وضعیت میدان را مشخص کرده و بهترین راهکار را برای توسعه و تولید ارائه می دهد.

رکن اصلی
مهندسی نفت مهم ترین رکن در توسعه یک میدان نفتی است لذا مدیریت مهندسی نفت و گاز باید با برنامه ریزی منظم و دقیق اقدام به شناسایی میادین و مخازن در حال توسعه ، لرزه نگاری، حفاری چاههای توصیفی و گزارش گیری پیوسته اطلاعات دقیق، متقن و جامعی را در این خصوص به مدیریت شرکت ارئه کند. مهندسی مخازن و پتروفیزیک، مهندسی زمین شناسی و ژئوفیزیک، مهندسی حفاری، مهندسی بهره برداری از زیرمجموعه های مهم واحد مهندسی نفت به شمار می رود.

مهندسی مخازن و پتروفیزیک
در این بخش طرح ریزی و تنظیم برنامه های مطالعاتی و تحقیق ، بهره برداری، هدایت ، نظارت و پیگری تمامی فعالیت‌های مهندسی مخازن و پتروفیزیک انجام می شود . همچنین سرپرستی کلی تهیه و تنظیم برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت، نظارت کلی بر فعالیت‌های روزانه حفاری چاهها، ارائه راه حل برای رفع مشکلات ، سرپرستی کلی ارزیابی های اقتصادی ، تغییر و تفسیر نمودارهای مختلف و تعدد چاههای اکتشافی و توسعه‌ای نفت و گاز از راه مطالعه و بررسی و محاسبه و نتیجه گیری این فعالیت توسط مهندسین این بخش صورت می‌گیرد.

مهندسی زمین شناسی و ژئوفیزیک
برنامه‌ریزی ، نظارت ، هدایت و پیگیری کلیه فعالیتهای زمین شناسی و ژئوفیزیک ، همچنین ارزیابی‌های زمین شناسی و ژئوفیزیک میادین در حال توسعه و تامین کننده اطلاعات مورد نیاز اداره مهندسی مخازن و ژئوفیزیک و اداره  حفاری و نیز اظهار نظر نهایی و نظارت عالی در کاربرد تجارب و اصول علمی و فنی و اعمال روش‌ها و تکنولوژی‌های نوین در امور ژئوفیزیکی کلیه میادین تحت پوشش توسط مهندسین زبده و کارآزموده در این بخش صورت می‌پذیرد.

مهندسی حفاری
نظارت بر کلیه مراحل فعالیتهای عملیاتی و مهندسی جهت حفر چاهها و هماهنگ نمودن کادر مخصوص و خدمات فنی وبا عملیات حفاری و دیگر واحدهای ذی‌ربط و همچنین مطالعه و بررسی برنامه‌های تدوین شده و ایجاد و هماهنگ و ارتباط با مدیریت طرح‌ها و ادارات ذی‌ربط مهندسی نفت و زمین شناسی و تهیه گزارش از عملکرد برنامه‌های اجرایی و ارزیابی کلیه مسائل فنی تخصصی در جهت بالا بردن کیفیت و کمیت کارها و برآورد هزینه‌ها توسط گروهی از با تجربه‌ترین و زبده‌ترین مهندسان در این مدیریت انجام می‌گیرد .
مهندسی بهره برداری
ارائه بهترین راهها و روش‌های بهره‌برداری بهینه از مخازن نفت و گاز در حال توسعه نیز از مهمترین و حساسترین وظایفی است که مدیریت مهندسی نفت و گاز به عهده دارد. اینکه مشخص کند با بهره گیری از کدام یک از روش‌های موجود « تزریق آب ، تزریق مواد پلیمری ویا ازدیاد درجه حرارت» و نیز با توجه به نوع مخزن بهتر می‌توان نفت و گاز را راحتتر و مقرون به صرفه‌تر بهره‌برداری نمود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت: ۲۱:۵۶۷۸۹ بازدید