سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

روند پیشرفت طرح ملی گوره-جاسک در منطقه مکران بررسی شد

استاندار هرمزگان گفت: طرح ملی و راهبردی انتقال نفت خام گوره به جاسک با هدف تضمین استمرار صادرات نفت خام در سواحل مکران اجرا می‌شود.

به گزارش  روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، فریدون همتی روز جمعه در بازدید و بررسی میدانی از روند پیشرفت فیزیکی ایستگاه پمپاژ این طرح ملی افزود: این طرح با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران اجرا می‌شود.
وی اظهار کرد: تامین و احداث یک‌هزار کیلومتر خط لوله ۴۲ اینچ سازگار با نفت ترش، احداث پنج تلمبه‌خانه و سه ایستگاه بین‌راهی، خط لوله و برق‌رسانی به آن‌ها و احداث ایستگاه‌های دریافت و ارسال توپک و ترمینال پایانی از مهم‌ترین طرح‌های این پروژه ملی است.
استاندار هرمزگان، احداث مخازن ذخیره‌سازی به ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه در منطقه جاسک و احداث تأسیسات دریایی شامل سه گوی شناور، حوضچه آرامش و تأسیسات جانبی آن در سواحل مکران را از دیگر طرح‌های در دست اجرا عنوان کرد.
بر اساس این گزارش، شهرستان جاسک در شرق استان هرمزگان به‌واسطه دسترسی مستقیم به دریای عمان و آب‌های آزاد دارای اهمیت فراوانی بوده که امروز به کانون توسعه ای مکران تبدیل شده است.
سواحل مکران نیز در محدوده آب‌های ساحلی و اقیانوسی دریای عمان از ایستگاه‌های مهم و اصلی تجارت، اقتصاد و گردشگری ایران است و این منطقه از حوزه گواتر و پسا بندر چابهار آغاز و تا منطقه جاسک هرمزگان ادامه دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۳۸۶۲۳ بازدید