سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

ارزش تجارت نفت در یکسال معادل کل واگذاری‌ها است

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود ارزش مجموع تجارت نفت در سال جاری به ۸۰ هزار میلیارد تومان برسد، تاکید کرد: این درحالی است که ارزش کل واگذاری‌ها از ابتدا تاکنون ۸۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، دکتر سید شمس‌الدین حسینی در مراسم افتتاح رسمی بورس نفت که ظهر امروز(چهارشنبه – ۲۲ تیر) انجام شد، افزود: به این ترتیب برآورد می‌شود ارزش تجارت نفت در سال جاری معادل ارزش همه واگذاری‌های انجام شده باشد.

وی با اشاره انعطاف و بصیرت کامل دولت و نیز مشارکت وزارت نفت در فعالیت بورس نفت خاطرنشان کرد: با فعال‌شدن بورس نفت، یک ظرفیت جدید در زمینه تجارت نفت در اختیار فعالان اقتصاد ایران گذاشته شده است.

به گفته این عضو کابینه دولت، تا امروز تجارت نفت در اختیار دولت بوده ولی از امروز با عرضه نفت‌خام به بورس، این فرصت در اختیار فعالان اقتصادی قرار داده شده است؛ به عبارت دیگر انحصار فروش نفت که در اختیار دولت بود شکسته شد و از این پس بخش خصوصی در این حوزه فعال خواهد شد.

وی با اظهار امیدواری از اینکه با گذشت زمان بیشتر از اغاز فعالیت بورس نفت، بخش خصوصی نیز در این عرصه فعال‌تر خواهد شد، گفت: نگاه به توسعه صنعت و سرمایه‌گذاری در صنعت نفت نیز از اولویت‌ها محسوب می‌شود و قطعا در آینده تامین مالی بهتر انجام خواهد شد.

براساس این گزارش، مراسم راه‌اندازی رسمی بورس نفت با عرضه ۶۰۰ هزار بشکه نفت‌خام سنگین صادراتی از ظهر امروز آغاز شد؛ عرضه نفت در تالار بین المللی بورس در کیش انجام گرفت که مسئولان از طریق ویدئو کنفرانس در جریان این عرضه قرار گرفتند.

این مراسم با حضور دکتر رحیمی معاون اول رئیس جمهوری، مهندس محمد علی‌آبادی سرپرست وزارت نفت، دکتر سید شمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی، علی صالح آبادی رئیس سازمان بورس اوراق بهادار، سید علی اکبر هاشمیان مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران، مهندس قلعه بانی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مهندس بیات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، دکتر خالدی معاون بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت، دکتر میرمحمد صادقی معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزارت نفت و سایر مسئولان اقتصادی کشور حضور داشتند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۱۲۳۹۴ بازدید