سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

صنعت نفت در حمایت از شرکت های خصوصی بسیار موفق بوده است/ تشریح دستاوردهای نفت در حمایت از سازندگان داخلی از زبان بخش خصوصی

عضو هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران، اقدامات انجام شده از سوی مجموعه وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در راستای رشد و تقویت شرکت های داخلی خصوصی فعال در این عرصه را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت:‌ طی چند سال گذشته دستاوردهای خوبی در این رابطه حاصل شده که به تسریع شتاب خودکفایی در صنعت نفت خواهد انجامید.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مسعود تجریشی گفت:‌ گام های اولیه برای خودکفایی شرکت های داخلی از دوره اول وزارت مهندس زنگنه در صنعت نفت برداشته شد و با تشکیل ستاد خودکفایی در شرکت ساخت و تامین کالای نفت، مقدمات اجرایی طرح خودکفایی در صنعت نفت فراهم شد.

وی از ساخت شیرآلات مرتبط در صنعت نفت، اتصالات و پیچ و مهره و برخی کالاهای صنعتی دیگر، به عنوان رهاورد این طرح نام برد و گفت: ساخت این کالاها از ابتدای دهه ۷۰ آغاز و با حمایت های صورت گرفته بخش مهمی از این اقلام که در توان شرکت های داخلی بود، بومی سازی شد.

وی ادامه داد: با این وجود ساخت برخی از تجهیزات صنعتی نظیر ماشین آلات دوار، مته ها یا دکل های حفاری، تجهیزات سرچاهی و … که از فناوری پیچیده تری برخوردار بود، هنوز در داخل کشور امکانپذیر نبود.

تجریشی تصریح کرد: با تداوم این حمایت ها، خوشبختانه امروز شاهد دستیابی به فناوری های روز دنیا در ساخت تجهیزات صنعت نفت هستیم و بسیاری از این تجهیزات در داخل کشور ساخته می شود.

عضو هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران در ادامه از به کارگیری وندور لیست واحد برای تامین تجیهزات موردنیاز صنعت نفت به عنوان یکی دیگر از اقدامات حمایتی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران نام برد و گفت: اگرچه مقدمات این طرح در دوران دولت های نهم و دهم فراهم شد، اما با پیگیری های انجام شده از سوی وزیر نفت، این طرح هم اکنون جواب داده و استفاده از وندور لیست واحد در صنعت نفت اجباری شده است.

وی اضافه کرد: این طرح کمک موثری به تولیدکنندگان داخلی است که توان بازاریابی مستقل در طرح ها و پروژه های صنعت نفت را نداشته اند؛ چرا که با استفاده از فرآیند مکانیزه این طرح، درخواست کاری به همراه مدارک و مستندات هر شرکت برای حضور در پروژه های صنعت نفت ثبت می شود و در صورت تایید نهایی، امکان ارسال اتوماتیک مناقصات برای آن شرکت فراهم می شود.


اهتمام وزارت نفت در صدور گواهی کیفی تجهیزات صنعت نفت


به گفته عضو هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران، یکی دیگر از اقدامات موثر در حمایت از شرکت های داخلی و جلوگیری از فشارهای ناشی از بروکراسی زمانبر مربوط به تایید کیفی تجهیزات صنعت نفت به وسیله استانداردهای معمول جهانی، اهتمام وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در صدور گواهی کیفی تجهیزات صنعت نفت (IPI) بوده است.

تجریشی تاکید کرد: فرآیند صدور گواهی کیفی ایرانی از سوی انجمن نفت و پژوهشگاه صنعت نفت و با یاری انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران (استصنا) و انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) شکل گرفته و هم اکنون این طرح با حضور سازمان استاندارد، قوام بیشتری یافته است.

وی صدور گواهی کیفی ایرانی را به ویژه در شرایط تحریم بسیار موثر و لازم دانست و تاکید کرد: این طرح می تواند باعث سرعت یافتن پروژه های صنعت نفت و کم شدن دغدغه های ناشی از زمانبر بودن فرآیند تایید کیفی تجهیزات ساخته شده در شرکت های سازنده داخلی شود.

تجریشی همچنین با اشاره به بومی سازی ۱۰ گروه کالایی به عنوان طرحی موثر از سوی وزارت نفت در خودکفایی و رشد شرکت های داخلی اشاره کرد و گفت: نگاه خاص دولت و مجموعه صنعت نفت در این خصوص بر مبنای بومی سازی تجهیزات و استفاده حداکثری از فناوری های روز در این صنعت زیربنایی بوده که در این زمینه تلاش های موثری صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در اجرای این طرح که برای نخستین بار در دولت یازدهم مطرح شد، تلاش زیادی از سوی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران انجام شد و حتی در زمان قبل از تحریم، توافقات قابل توجهی نیز برای انتقال و بومی سازی دانش فنی شرکت های برتر خارجی سازنده تجهیزات صنعت نفت صورت گرفت.

رشد ۷ برابری حضور پیمانکاران و سازندگان داخلی در پروژه های صنعت نفت

تجریشی سهم فعلی شرکت های داخلی و سازندگان صنعت نفت را در پروژه های صنعت نفت بیش از ۷۰ درصد عنوان کرد و گفت: در چند سال گذشته تلاش مضاعفی از سوی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران برای به کارگیری استعدادهای داخلی شکل گرفته که نمونه آن را می توان در رشد نزدیک به ۷ برابری حضور پیمانکاران و سازندگان داخلی در پروژه های صنعت نفت شاهد بود.

وی اضافه کرد: امروز به جرات ادعا می کنم که هیچ شرکت و سازنده داخلی فعال در صنعت نفت نیست که پروژه ای از صنعت نفت در دست اقدام نداشته باشد.

تجریشی در ادامه ، تحریم ها را فرصتی برای به کارگیری ظرفیت حداکثری شرکت های داخلی و تجربه اندوزی این شرکت ها عنوان و اضافه کرد: در همین دوره، با حمایت وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران، اقدامات قابل توجهی از سوی سازندگان داخلی در خصوص ساخت برخی از تجهیزات با فناوری بالا صورت گرفته که در خور تقدیر است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر تامین مالی بسیاری از پروژه ها در صنعت نفت بر مبنای پرداخت ارزی صورت می گیرد، گفت: با وجود ریالی بودن قراردادها، اما در نظر گرفتن نوسانات نرخ ارز در تغییر قیمت پروژه ها اقدام بسیار موثری است که می تواند انگیزه کافی در میان پیمانکاران و سازندگان صنعت نفت را در پی داشته باشد.

مدیرعامل شرکت پتکو در ادامه در رابطه با تعهد این شرکت در تحویل ۱۰ دستگاه الکتروموتور غول آسا برای طرح عظیم خط لوله گوره_جاسک نیز گفت: تمام تلاش خود را می کنیم تا تعهدات کاری خود را تا پایان امسال عملی سازیم.

بر اساس این گزارش، پیش از این قرارداد ساخت و تأمین ۵۰ الکتروپمپ میان شرکت ملی نفت ایران و سه شرکت پمپ ساز ایرانی (پمپیران، پمپ های صنعتی ایران و شرکت پتکو) امضا شد که رکورد جدیدی در اجرای طرح ملی و استراتژیک انتقال نفت خام از گوره به جاسک محسوب می شود. بر اساس قرارداد منعقد شده، شرکت پمپیران و شرکت پمپ های صنعتی ایران هر کدام تولید ۲۰ عدد پمپ ۲.۶ مگاواتی را با اعتبار ۱۹ میلیون یورو در دستور کار دارند. شرکت پتکو نیز موظف به تولید ۱۰ پمپ با همین توان و با اعتبار ۱۰ میلیون یورویی است. به گفته وزیر نفت، افزون بر ساخت، کار بهره‌برداری از این پمپ ها به مدت پنج سال به عهده شرکت های ایرانی است تا تضمینی برای کیفیت تولید این الکتروپمپ ها باشد.

پیش‌بینی می‌شود با هدف تشویق شرکت‌های سازنده تجهیزات داخلی در حوزه‌های مختلف، این سیاست جدید یعنی مدیریت بهره‌برداری از تجهیزات به مدت محدود به سازندگان دیگر تجهیزات صنعت نفت نیز تسری پیدا کند.

احداث خط لوله گوره-جاسک و پایانه صادراتی مکران، هم اکنون به عنوان استراتژیک ترین طرح مجموعه دولت و صنعت نفت کشورمان مطرح است و به دلیل حجم بالای پیمانکاران ایرانی حاضر در آن، از آن به عنوان ایرانی ترین طرح صنعت نفت نیز یاد می شود. هدف از اجرای این طرح که عملیات اجرایی آن از تیرماه امسال با دستور رئیس جمهوری رسما آغاز شده است، انتقال یک میلیون بشکه نفت خام سبک و سنگین صادراتی در روز از طریق یک خط لوله با طول تقریبی هزار کیلومتر است که با ساخت تلمبه خانه های بین راهی و ایستگاه های توپکرانی به همراه پست ها و خطوط انتقال برق همراه خواهد بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۱۵:۲۳۶۰۷ بازدید