سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

نخستین محموله نفت‌خام سنگین ایران تا دقایقی دیگر در بورس عرضه می‌شود

۶۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین ایران برای نخستین بار امروز (۲۲ تیر) با حضور معاون اول رئیس جمهوری،‌ وزیر امور اقتصادی و دارایی، سرپرست وزارت نفت و مدیران شرکت ملی نفت و بورس از طریق ویدئو کنفرانس در تالار بین المللی بورس کیش عرضه می‌شود.

به گزارش خبرنگار شانا، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با اعلام این که امروز (چهارشنبه ۲۲ تیر) برای نخستین بار نفت خام ایران در بورس عرضه می شود، گفت: پس از عرضه موفق فرآورده های پتروشیمی، نفت کوره و بنزین در بورس، نفت خام نیز برای نخستین بار در تالار بورس کیش عرضه خواهد شد.

سیدمحسن قمصری در جمع خبرنگاران گفت: شاید در نخستین عرضه با محدودیت هایی رو به ور باشیم چون برای اولین بار است که نفت خام ایران از طریق بورس عرضه می شود و به دلیل این که خریداران داخل کشور منابع محدودی دارند طبیعی است که انتظار خرید از سوی آنها را نداریم.

وی در باره محدودیت خریداران گفت: دو بحث دراین زمینه وجود دارد، یکی خریدار و دیگر برداشت کننده، در بورس هر کسی می تواند خریداری کند اما برداشت کننده دارای محدودیت هایی است و خریدار باید خود پالایشگر باشد یا قرارداد پالایشی با یک پالایشگاه معتبر داشته باشد.

قمصری افزود: به غیر از رژیم صهیونیستی هیچ مقصد ممنوعه دیگری برای نفت خام صادراتی ایران وجود ندارد و ما برای دیگر خریداران محدودیتی نداریم و اگر شرکتی نفت خام ایران را از طریق بورس خریداری و به این رژیم بفروشد در لیست سیاه قرار می گیرد.

 

وی افزود: برخی کشورها نیز مانند افغانستان چون پالایشگاه ندارند نمی توانند خریدار نفت خام عرضه شده در بورس باشند.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: نفت بهرگان یکی از بهترین و مرغوب ترین نفت خام های صادراتی ایران است و بادارا بودن ای‌پی‌آی مطلوب در مقایسه با دیگر نفت خام های سنگین ایران مرغوب تر است.

علی اکبر هاشمیان، مدیرعامل بورس کالای ایران نیز پیشتر در این باره گفته بود: شرکت ملی نفت ایران روز چهارشنبه هفته جاری برای نخستین بار ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین منطقه “بهرگان” را در تالار بین المللی کیش بورس کالا عرضه می کند.

قیمت پایه نفت خام سنگین ایران که امروز عرضه خواهد شد، به قیمت استاندارد و با پرمیوم یک دلار است.

مقصد نفت خام سنگین ایران شرق، مدیترانه و شمال غرب اروپا و تحویل آن در ماه آگوست ۲۰۱۱ میلادی خواهد بود.

مدیرعامل بورس کالای ایران تاکید کرده بود: در گفت و گو با مدیران شرکت ملی نفت ایران تلاش شده است توافق ها و هماهنگی های لازم برای عرضه روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت اتخاذ و عملیاتی شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۱۴۴۰۲ بازدید