سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

طرح جمع آوری و تزریق گاز به میادین نفتی جنوب – تزریق گاز آغاجاری

اهداف طرح :

مخزن نفتی آغاجاری دارای ابعاد مخزنی ۵/۷ در ۶۲ کیلومتر می باشد که ۱۹۱ حلقه چاه های آن در سازنده های آسماری و بنگستان تکمیل شده که بعضی از آنها به دلیل تولید آب و گاز اضافی،هم اکنون تنها از ۶۷ حلقه چاه بهره برداری و دو حلقه چاه دیگر در دست حفاری و تکمیل توسط اداره حفاری مناطق نفت خیز جنوب میباشد.نفت تولید شده از این میدان ۸/۹ میلیارد بشکه می باشد که با در نظر گرفتن عمر مخزن هم اکنون با دبی ۱۳۰ هزار بشکه در روز تولید می نماید.

با توجه به اینکه این طرح شامل حفاری ۱۹ حلقه چاه جدید تزریقی گاز و و ۳ حلقه چاه تعمیری برای برای تزریق گاز می باشد. برای نیل به اهداف و تزریق ۲ میلیارد فوت مکعب گاز در روز از فازهای ۶،۷،و۸ میدان پارس جنوبی،ایستگاه تقویت فشار گاز با ۷ ردیف توربوکمپرسور با توانEff.48%  احداث گردید این مهم می تواند سبب افزایش دبی تولیدی به ۳۰۰ هزار بشکه در روز و نهایتاً تولید ۲/۱ میلیارد بشکه نفت خام از نفت درجا میدان گردد.

با توجه به محدودیت میزان گاز ارسالی به ایستگاه تزریق گاز آغاجاری روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز در روز در چاه ها تزریق میشود که این مهم در سال های ۹۰و۹۱سبب افزایش سطح تماس گاز ونفت (GOC ) در چاه های محدوده ایستگاه تزریق گاز آغاجاری گردیده است.

موقعیت جغرافیایی طرح :

میدان آغاجاری در امیدیه، در ۹۰ کیلومتری جنوب شرقی اهواز واقع شده است.

فعالیتهای اجرایی طرح :

احداث ایستگاه تزریق گاز با ۷ردیف توربو کمپرسور ۲۵ مگاواتی شامل A,B,C,D,E,F,G که اولین ردیف در تاریخ ۸۸/۲/۰۵ و آخرین ردیف در تاریخ ۸۹/۹/۲۵ راه اندازی گردیده است.عملیات حفاری و تکمیل ۱۹ حلقه چاه جدید جهت تزریق گاز و تعمیر ۳ حلقه موجود،احداث خطوط لوله تزریق و تسهیلات سر چاهی و همچنین احداث جاده و سلر برای چاه های مذکور و احداث ۸ کیلومتر خط هوایی برق فشار قوی و تأسیسات جانبی دیگر می باشد.

زمانهای کلیدی طرح :

تاریخ شروع طرح :                       ۱۳۸۰/۱۰/۲۵

تاریخ پایان طرح :                         خرداد ۱۳۸۸

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۳۵۳,۱۰۹ بازدید