سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

بورس نفت به صورت رسمی افتتاح می‌شود

با حضور مهندس علی آبادی سرپرست وزارت نفت، امروز، برای نخستین بار در صنعت نفت ایران با عرضه ۶۰۰ هزار بشکه نفت‌خام میدان نفتی بهرگان، نفت‌خام در بورس عرضه و بورس نفت به صورت رسمی افتتاح می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس محسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در نشست خبری (سه‌شنبه – ۲۱تیر)برگزارشد، با اعلام این خبر خاطر نشان کرد: طبق مذاکرات صورت گرفته بین بورس کالا و شرکت ملی نفت ایران و در راستای راه‌اندازی رسمی بورس نفت، فردا نفت‌خام از سوی شرکت ملی نفت ایران با حجم ۶۰۰ هزار بشکه روی تابلوی معاملاتی بورس کالا در کیش می‌آید.

وی  با اشاره به این که با توافقات صورت گرفته هیچ محدودیتی برای خریداران داخلی و خارجی وجود ندارد، افزود: اما تنها برداشت‌کننده‌هایی از  نفت در بورس مجاز هستند که مطابق با مصوبات هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران باشند.

ارائه نفت‌خام مرغوب بهرگان در بورس

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که نفت‌خام بهرگان به عنوان یک عنوان نفت خام سنگین مرغوب و کم گوگرد برای نخستین بار در بورس عرضه خواهد شد، تاکید کرد: نفت خام مرغوب بهرگان که نفت خامی کم گوگرد است با یک فرمول مشخص به اضافه یک دلار حق مرغوبیت، فردا به خریداران عرضه خواهد شد.

به گفته وی اگر نفت‌خام خریداری شده به خریداران آسیایی عرضه شود، نفت‌خام دبی و یا عمان مبنای قیمت گذاری بوده ودر صورتی که نفت‌خام به کشورهای دیگری عرضه شود، مبنای قیمت گذاری تغییر خواهد کرد.

عرضه نفت‌خام به رژیم صهیونیستی در بورس ممنوع است

مهندس قمصری با بیان این که هیچ محدودیتی برای عرضه نفت خام به کشورهای عضو اتحادیه اروپا وجود ندارد، تصریح کرد: عرضه نفت‌خام از طریق بورس به اسرائیل ممنوع است.

وی همچنین تاکید کرد‌: تمام هماهنگی‌های لازم برای عرضه نفت‌خام میان شرکت ملی نفت ایران و سازمان بورس صورت گرفته است .

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به این که معاملات نفت در دنیا با ارز دلار انجام می شود، اظهار داشت: نباید باور کنیم که چنین معامله‌ای بخواهد در بازارهای جهانی با سایر ارزها صورت گیرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براین که می‌توان در مقابل نفت فروخته شده طلا دریافت کرد؟ گفت: این مسئله در حوزه اختیارات بانک مرکزی و امور مالی شرکت نفت قرار دارد که چه ارزی را نیاز دارد.

حضور خریداران خارجی در بورس

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به این که طبیعی است که به دلیل وجود برخی مشکلات بانکی عرضه نفت‌خام در بورس یک حرکت صد در صد موفقی نباشد، خاطر نشان کرد: این امکان وجود دارد که فردا خریداران خارجی در بورس حضور پیدا نکنند.

کشور خریدار کننده نفت‌خام بورس باید دارای پالایشگاه باشد

وی در زمینه ارائه نفت‌خام به کشورهای فاقد پالایشگاه گفت: نفت‌خام نباید در اختیار شرکت یا کشوری که پالایشگاه نفت ندارد، قرار گیرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۵۷۳۶۵ بازدید