سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ EN
يادداشت:

پروژه احداث مخازن ذخیره سازی نفت خام در طرح ملی و راهبردی گوره- جاسک؛ از انعقاد قرارداد با سرمایه گذار داخل‍ی تا مسیر ساخت

مسئولیت احداث خط لوله ای به طول تقریبی هزار کیلومتر به منظور انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام از جنوب غرب ایران به سواحل جنوب شرقی کشور از جانب شرکت ملی نفت ایران به شرکت مهندسی و توسعه نفت واگذار شد. شرکت مهندسی و توسعه نفت نیز در کمتر از یک سال بستر لازم جهت فعالیت های اجرایی طرح احداث خط لوله انتقال نفت گوره – جاسک را فراهم آورد و نهایتاً در سال ۱۳۹۷ مقدمات اجرای این طرح ملی آغاز شد.

این طرح شامل احداث خط لوله ۴۲ اینچ به طول تقریبی هزار کیلومتر، پنج واحد تلمبه خانه، دو ایستگاه توپکرانی و یک پایانه انتهایی و همچنین ۲۰مخزن جهت ذخیره سازی نفت خام به ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه می باشد. با توجه به استراتژیک بودن و اهمیتی که این پروژه در طرح ملی گوره – جاسک دارد،  این گزارش به شرح  ساز و کار فعالیت های اجرایی در پروژه احداث مخازن در این طرح ملی و راهبردی پرداخته است.

  • اهمیت و موقعیت استراتژیک احداث مخازن

شرکت ملی نفت ایران، حدود ۵۰۰۰ هکتار از اراضی ساحلی واقع در ۶۵ کیلومتری غرب شهر جاسک، نزدیکی‌های کوه مبارک را به منظور احداث طرح‌های ویژه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تحصیل و جانمایی کرده که در همین راستا احداث مخازن نفتی در این منطقه استراتژیک از حیث امکان تأمین خوراک پالایشگاه‌های برنامه‌ریزی شده، حائز اهمیت می‌باشد.

به عبارت دیگر با احداث این مخازن و توسعه آنها در فازهای آتی، یکی دیگر از اهداف شرکت ملی نفت ایران که حضور در بازار جهانی فرآورده‌های نفتی و مهیا کردن زیرساخت‌های لازم در منطقه به منظور ایجاد صنایع وابسته که از برنامه‌های طرح توسعه مکران است؛‌ محقق خواهد شد.

با احداث پالایشگاهها و پتروشیمی ها در منطقه جاسک در آینده نمونه ای مشابه منطقه عسلویه را در جاسک خواهیم داشت؛ با این تفاوت که عسلویه یک منطقه گازی و جاسک یک منطقه نفتی است.

 

 

  • ساخت مخازن نفتی در قالب قرارداد BOT

قرارداد احداث مخازن ذخیره سازی نفت خام در طرح ملی و راهبردی گوره – جاسک که در آبان ماه سال ۹۷ در قالب روش ساخت، بهره‌ برداری و واگذاری (BOT) میان شرکت مهندسی و توسعه نفت و مشارکت شرکت‌‌های پتروامیدآسیا و گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با ۲۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری اولیه منعقد گردید. مدت زمان احداث این مخازن سه سال و دوره بهره‌برداری آن ۱۵ سال می باشد.

مطابق مفاد و شرایط پیمان امضا شده، سرمایه‌گذار باید در مدت سه سال تامین سرمایه، طراحی، تأمین کالا و تجهیزات، ساخت و راه‌اندازی مخزنگاه که شامل ساخت ۲۰ مخزن ۵۰۰ هزار بشکه ای و تاسیسات جانبی آن است را انجام دهد و به مدت ۱۵ سال تعمیر، نگهداری و بهره‌برداری از آن را بر عهده گیرد. در پایان سال هجدهم (پایان دوره ۱۵ ساله بهره‌برداری) مالکیت مجموعه به شرکت ملی نفت ایران منتقل خواهد شد.

  • احجام کاری در پروژه مخازن نفتی گوره – جاسک

پروژه احداث مخازن نفتی و تاسیسات جانبی آن که ۲۰ درصد از کل طرح خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک را به خود اختصاص داده است؛‌ در مرحله اول مشتمل بر احداث ۲۰ مخزن نفتی فلزی هریک به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه، یک نیروگاه برق ۱۵ مگاواتی و یک واحد تصفیه آب است که در زمینی به مساحت ۱۳۰ هکتار در منطقه جاسک و سواحل مکران، در حال اجرا می باشد.

۱-مخازن

همه مخازن این پروژه فلزی می باشند که برای ساخت این مخازن نزدیک به ۳۵ هزار تن ورق به کار می رود. همچنین این مخازن دارای سقف شناور دو جداره  هستند. وجود سقف شناور در این مخازن نه تنها مانع از بخار شدن نفت می گردد بلکه با فشاری که به سطح نفت موجود در داخل مخزن می آورد به تخلیه آن از مخزن نیز کمک خواهد کرد.

از ویژگی هایی که این مخازن را از دیگر مخازن نفتی موجود در صنعت نفت متمایز می‌سازد؛ می توان به نصب سیستم‌های صاعقه گیر در آنها اشاره داشت.

لازم به ذکر است که تغییر اقلیم در منطقه و همچنین وجود سقف شناور در مخازن،  احتمال وقوع آتش سوزی در آنها را بالا می برد. اما شرکت مهندسی و توسعه نفت با درس آموزی از وقایع و آتش‌سوزی هایی که در گذشته در مخازن نفتی رخ می داد، سعی داشته تا در مخازن نفتی جاسک این ایرادات را برطرف نماید و به همین منظور مخازن گوره -جاسک به سیستم صاعقه گیر مجهز شده‌اند.

رسوب زدایی از مخازن نفت گوره جاسک

رسوب زدایی از مخازن نفتی یکی از معضلاتی است که همیشه در صنعت نفت با آن مواجه بوده ایم. در گذشته عملیات رسوب زدایی علاوه بر اینکه چند ماهی مخزن را از سرویس خارج می کرد باعث می شد حین عملیات بخش  زیادی از حجم مخزن را از دست بدهیم و احتمال آسیب به محیط زیست نیز وجود داشت. اما در مخازن جاسک برای این چالش نیز چاره اندیشی شده و در همه مخازن، سیستم های جلوگیری از تشکیل رسوب (SRJ) به کار گرفته شده است. به کار گیری این سیستم از دیگر ویژگی های این پروژه است که بار دیگر آن را از دیگر پروژه های ساخت مخازن متمایز می سازد.

سیستمSRJ  ، تجهیزاتی است که در بخش مرکزی داخل مخازن نصب می شود که با به کار انداختن آن در مخزن ۱ یا ۲ بار درماه به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت و از طریق  ایجاد حرکات دورانی مانع از تشکیل رسوب در مخازن می شود. این سیستم در مخازن ۵۰۰ هزار بشکه ای به صورت صد در صد از تشکیل رسوب جلوگیری می کند که از این حیث نیز به هیچ عنوان تهدیدی برای محیط زیست محسوب نمی شود.

۲-نیروگاه برق

با توجه به اینکه در منطقه جاسک زیرساخت لازم برای تامین برق وجود نداشت،‌ ساخت یک نیروگاه ۱۵مگاواتی برای تامین برق مورد نیاز این پروژه لازم الاجرا شد؛ نیروگاه اختصاصی ۱۵ مگا واتی که تا ۵۰ مگاوات افزایش پیدا خواهد کرد  و اکنون نیز در حال احداث است.

۳-واحد تصفیه آب

به منظور تامین آب مورد نیاز در بخش های مختلف این پروژه ساخت یک واحد تصفیه آب نیز  در نظر گرفته شده است.  که این واحد قابلیت  تصفیه آب به ظرفیت ۶۵۰ متر مکعب در روز را خواهد داشت.

  • دشواری وشرایط ساخت احداث مخازن

تحکیم زمین

گرمای شدید و رطوبت بالا در منطقه ساحلی مکران  از جمله شرایطی  است که نیروی انسانی شاغل در این منطقه بدان خو گرفته است. اما فارغ از این شرایط اقلیم آب و هوایی که کار در این منطقه را دشوار کرده است، شرایط خاص دیگری هم اجرای فعالیت های عملیاتی این پروژه را چالش برانگیز کرده است که از جمله آنها می‌توان به جنس  و تراکم خاک آن منطقه اشاره کرد.

برای آماده سازی ساخت و نصب مخزن در کنار سواحل مکران می بایست بعد از تسطیح زمین عملیات تراکم دینامیکی انجام داد که اکنون در بیش از ۴۰ هکتار از آن منطقه این عملیات انجام شده است. بعد از این کار لازم است آبهای موجود در زیر زمین را هدایت کرد تا بتوان با عملیات پیش بارگذاری به تراکم بیشتری از خاک دست یافت.

در مخازن جاسک جهت استحکام بستر PVD کوبیده می شود. PVD ها درواقع لوله هایی هستند که به صورت عمودی تا عمق ۱۵ متری زمین نفوذ می کنند و بعد از انجام این کار عملیات پیش بارگذاری تا ارتفاع ۵/۸ متر انجام می شود.

برای اجرای عملیات پیش بارگذاری، در محلی که قرار است مخازن احداث شوند، بیش از ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار متر مکعب خاک منطقه را به صورت یک تپه درست می کنند و در آن محل  قرار می دهند و بعد از ۲ ماه نسبت به جمع آوری خاک اقدام می کنند. این کار باعث می شود زمین تحکیم لازم برای ساخت مخزن در آن قسمت را به دست آورد. وقتی عملیات خاکبرداری به تراز ۵/۴ متری از سطح دریا رسید، کار ساخت فونداسیون بتونی شروع خواهد شد.

با توجه به موارد ذکر شده، فراهم کردن بستر مناسب جهت احداث مخازن در منطقه ساحلی مکران کاری است که به صرف هزینه و زمان نیاز دارد که شاید در خیلی از مناطق دیگر به دلیل وجود شرایط مناسب زمین و خاک،  نیاز به انجام این عملیات سخت و پیچیده وجود نداشته باشد.

در حال حاضر این عملیات برای بیش از ۱۲ مخزن انجام شده و کار کف سازی آنها نیز به اتمام رسیده است و کار تحکیم زمین برای ۸ مخزن دیگر نیز تا ۲ الی ۳ ماه آینده تکمیل خواهد شد .

با توجه به برنامه زمانبندی طرح گوره- جاسک،  تا آخر امسال نفت تا مبادی ورودی تاسیسات دریایی ارسال خواهد شد.

لازم به ذکر است پروژه احداث مخازن نفتی و تاسیسات جانبی آن در بندرجاسک و ۲ کیلومتر انتهایی این گستره ۱۰۰۰ کیلومتری در نزدیکی منطقه کوه مبارک واقع شده است.

روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت

 

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۱۶:۴۲۸۷۸ بازدید