سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

قیمت نفت خام در بورس ؛نرخ استاندارد +یک دلار

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه قیمت نفت خام در بورس بر اساس استاندارد تعیین می شود، افزود: تاکنون هیچ قیمت پایه ای برای عرضه نفت خام در بورس اعلام نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سید محسن قمصری؛ مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، بعدازظهر امروز سه شنبه (۲۱ تیرماه) و در آستانه افتتاح بورس نفت، در  نشستی خبری؛ با بیان این مطلب افزود: در عرضه نفت خام ایران در بورس برای خریداران محدودیتی وجود ندارد اما شرایط برداشت کننده با درنظر گرفتن مصوبات هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران در این زمینه مشخص می شود.

وی با اشاره به اینکه طبق روال گذشته، هیچ نفتی به اسرائیل فروخته نمی شود، تصریح کرد: اگر شرکتی نیز نفت ایران را به مقصد اسرائیل حمل کند، در لیست سیاه قرار خواهد گرفت.

قمصری در ارتباط با مشخصات نفت خامی که در بورس عرضه خواهد شد، توضیح داد: در مرحله اول ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین بهرگان در بورس عرضه می شود ؛ این نفت از جمله نفت های مرغوب سنگین به حساب می آید که نسبت به دیگر نفت های سنگین صادراتی، درجه API بالاتری دارد و از گوگرد کمتری برخوردار است از این رو قیمت این نفت، قیمت استاندارد به اضافه یک دلار حق مرغوبیت نفت است.

وی از تحویل نفت عرضه شده در پایان ماه اوت خبر داد و متذکر شد: قیمت استاندارد با توجه به مقصد حمل نفت مشخص می شود.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، شرکت خبرگان سهام را به عنوان کارگزار معرفی و استقبال خریداران از نفت عرضه شده در بورس را عاملی اساسی در ادامه روند عرضه عنوان کرد و گفت: در صورتی که عرضه نفت خام در بورس با استقبال خریداران مواجه شود، این روند ادامه پیدا می کند.

به گفته وی، با توجه به مشکلات بانکی، حضور خریداران خارجی در مرحله اول عرضه نفت خام در بورس پیش بینی نمی شود و خریداران داخلی نیز منابع محدودی دارند از این رو، عرضه نفت در مرحله اول به صورت ازمایشی صورت می گیرد تامیزان استقبال خریداران مشخص شود.

دلار، تنها ارز پایه در محاسبه قیمت نهایی نفت در معاملات جهانی است

قمصری تصریح کرد: تنها پایه محاسبه قیمت نهایی نفت در تمامی معاملات جهانی نفت ؛دلار است ولی ممکن است بر اساس توافق کشورها، پرداخت قیمت نهایی با ارز دیگری غیر از دلار صورت گیرد؛ ضمن آنکه تعیین نوع ارز در قیال نفت فروخته شده ایران، در حوزه اختیارات بانک مرکزی است و شرکت ملی نفت ایران تنها وظیفه فروش را بر عهده دارد.

وی هرگونه خبری مینی بر افزایش صادرات نفت ایران را تکذیب کرد و گفت: تولید نفت ایران بر پایه تعهدات ما در اوپک است و هم اکنون هیچ نفت فروخته نشده ای موجود نداریم.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، حجم معاملات سالانه ایران و هند را بالغ بر ۱۲ میلیارد دلار عنوان کرد و با بیان اینکه مذاکرات بانک های مرکزی ایران و هند برای حل مشکل انتقال بدهی های هند به کشورمان ادامه دارد، اظهار داشت: هم اکنون هشت نوع نفت خام صادراتی در لیست نفت های صادراتی ایران موجود است و شرکت ملی نفت ایران از متنوع سازی سبد عرضه نفت خام کشور استقبال می کند.

قمصری در پایان خاطرنشان کرد: ایران در فروش نفت خام خود، هیچ تخفیفی در قیمت فروش قائل نخواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۴۹۴۸۲ بازدید