سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

نفت ایران از فردا وارد یک بازار شفاف مالی می شود

ورود نفت خام به بورس، سرآغازی برای ورود نفت به بازارهای شفاف معاملات مالی است.

غلامعباس زنگی آبادی؛ کارشناس بازار بورس نفت و عضو شرکت کارگزاری خبرگان سهام در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با اعلام اینکه با ورود نفت خام به بورس و به تبع آن راه اندازی بورس نفت، بخشی از نفت تولیدی کشور در قالب معاملات بورس به فروش می رسد، گفت: عرضه ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام در بورس کالا، انحصار صد ساله مبادلات نفت را در هم خواهد شکست و سرآغازی جدید برای صنعتی قدیمی به شمار می آید.

وی با اعلام این مطلب که عرضه نفت خام در بورس، ابتکاری نو است، گفت: با این وجود هم اکنون نیز درخواست هایی برای خرید نفت خام در بورس اعلام وصول شده است.

زنگی آبادی ادامه داد: ابهامی که برخی خریداران در خرید نفت خام دارند مربوط به نحوه پرداخت های بانکی است؛ چراکه بانک های طرف حساب بورس نفت خام نیز از میان بانک های خارجی انتخاب شده اند و به گفته بسیاری از سرمایه گذاران، با توجه به ابعاد تحریم ها، معاملات نفت در بازار بورس ممکن است با دشواری هایی روبرو باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، فردا (چهارشنبه ۲۲ تیرماه)، نفت خام سنگین برای نخستین بار از سوی شرکت ملی نفت ایران، روانه تابلوهای بورس می شود تا با عرضه ۶۰۰ هزار بشکه ای این حامل ارزشمند انرژی، بورس نفت به طور رسمی راه اندازی شود.

خستین محموله بورسی نفت خام سنگین به حجم ۶۰۰ هزار بشکه از نوع نفت خام سنگین تولیدی منطقه “بهرگان” است که برای نخستین بار در تالار بین المللی کیش بورس کالا عرضه می شود.

قیمت پایه نفت خام سنگین ایران که روز چهارشنبه هفته جاری عرضه خواهد شد،  ۱۱۵ دلار و ۱۸ سنت درهر بشکه با پرمیوم یک دلار است.

همچنین مقصد نفت خام سنگین ایران، شرق مدیترانه و شمال غرب اروپا و تحویل آن در ماه آگوست سال جاری میلادی خواهد بود.

شرکت خبرگان سهام نیز به عنوان عرضه کننده سهام بورس نفت خام حضور خواهد داشت.

فاز نخست راه اندازی بورس نفت، اواخر بهمن ماه سال ۱۳۸۶ با مبادلات فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالای ایران آغاز شد.

در فاز دوم این طرح بزرگ نیز، رینگ صادراتی فرآورده های نفتی و پتروشیمی آبان ماه سال ۱۳۸۸ در جزیره کیش راه اندازی شد که فاز نهایی آن با معاملات نفت خام آغاز می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۴۸۴۰۷ بازدید