سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

عرضه ۶۰۰ هزار بشکه نفت‌خام میدان نفتی بهرگان در بورس کالا

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با اعلام این که فردا برای نخستین بار نفت خام ایران در بورس عرضه می شود، گفت: پس از عرضه موفق فرآورده های پتروشیمی، نفت کوره و بنزین در بورس، نفت خام نیز برای نخستین بار فردا در تالاز بورس کیش عرضه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار شانا، سیدمحسن قمصری امروز در جمع خبرنگاران گفت: شاید در نخستین عرضه با محدودیت هایی رو به ور باشیم چون برای اولین بار است که نفت خام ایران از طریق بورس عرضه می شود و به دلیل این که خریداران داخل کشور منابع محدودی دارند طبیعی است که انتظار خرید از سوی آنها را نداریم.

وی در باره محدودیت خریداران گفت: دو بحث دراین زمینه وجود دارد، یکی خریدار و دیگر برداشت کننده، در بورس هر کسی می تواند خریداری کند اما برداشت کننده دارای محدودیت هایی است و خریدار باید خود پالایشگر باشد یا قرارداد پالایشی با یک پالایشگاه معتبر داشته باشد.

قمصری افزود: به غیر از رژیم صهیونیستی هیچ مقصد ممنوعه دیگری برای نفت خام صادراتی ایران وجود ندارد و ما برای دیگر خریداران محدودیتی نداریم و اگر شرکتی نفت خام ایران را از طریق بورس خریداری و به این رژیم بفروشد در لیست سیاه قرار می گیرد.

وی افزود: برخی کشورها نیز مانند افغانستان چون پالایشگاه ندارند نمی توانند خریدار نفت خام عرضه شده در بورس باشند.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: نفت بهرگان یکی از بهترین و مرغوب ترین نفت خام های صادراتی ایران است و بادارا بودن ای‌پی‌آی مطلوب در مقایسه با دیگر نفت خام های سنگین ایران مرغوب تر است.

قمصری افزود: با توجه به اینکه این نوع عرضه، تجربه اول است، لذا انتظار استقبال ۱۰۰ درصدی نداریم و با توجه به منابع محدود خریداران داخلی و مشکلات بانکی، شاید در مرحله اول شاهد حضور خریداران خارجی نباشیم.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران افرود: معاملات نفت در جهان تنها با دلار انجام می شود و هنگامی که قیمت نهایی شد می تواند به ارزهای دیگر تبدیل شود.

وی ادامه داد: موضوع  نحوه  پرداخت ها در اختیار معاونت مالی و بانک مرکزی است.

قمصری افزود: اگر مقصد نفت خام مورد فروش به کشورهای آسیایی باشد قیمت نفت در فرمول یاد شده براساس قیمت نفت دبی و عمان خواهد بود و اگر مقصد غرب باشد براساس میانگین وزنی نفت خام برنت دریای شمال خواهد بود.

قمصری گفت: کارگزاری خبرگان سهام فردا به عرضه نفت خام ایران در بورس کالا خواهد پرداخت.

قمصری ادامه داد: معمولا خریدهای روزانه بورس کاغذی است و معاملات فیزیکال نمی تواند روزانه باشد.

وی افزود: اگر فروش خوب باشد در یک بازه چندماهه می توانیم میزان عرضه نفت خام در بورس را افزایش دهیم.

قمصری گفت: در صورتی که زیر ساخت ها فراهم شود و روابط با بانک های خارجی تقویت شود می توان از وجود کارگزاران بین المللی نیز بهره برد و آنها می توانند در معاملات بورس کالای ایران به خرید بپردازند.

وی ادامه داد: نفت خامی که فردا در بورس عرضه می شود به صورت آپشن یا حراج است و قیمتی که از طرف بورس اعلام شده اشتباه بوده و قیمت ۱۱۵ دلاری تعیین شده برای این محموله نفت صحت ندارد.

وی تصریح کرد: قیمت استاندارد به اضافه یک دلار حق مرغوبیت قیمت محموله فردا را مشخص خواهد کرد.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در ادامه افزود: ایران هیچ نفت مازادی را روی در یا ندارد و به طور کلی ما نفت فروخته نشده ای نداریم.

وی افزود: خریداران سنتی ما متقاضی نفت بیشتری هستند اما ایران به تعهدات بین المللی خود و سقف تعین شده از سوی اوپک پایبند است.

قمصری گفت: ایران ۸ نوع نفت خام صادراتی دارد و بیشتر معامله های نفتی نیز با کشورهای آسیایی است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۵۰۳۶۳ بازدید