سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN
وزير نفت در آيين بهره‌برداری از طرح های ملی وزارت نفت:

جهش ۶ برابری تولید نفت در غرب کارون

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، بیژن زنگنه  وزیر نفت از نیروگاه غرب کارون به‌عنوان سومین طرح ملی وزارت نفت که امروز افتتاح می‌شود نام برد و با بیان اینکه نیروگاه غرب کارون نیروگاه اختصاصی شرکت نفت برای میدان‌های مشترک غرب کارون است، افزود: ما در میدان‌های غرب کارون با جهشی ۶ برابری تولید از ۷۰ هزار بشکه در روز عبور کردیم و به ظرفیت تولید ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده‌ایم که ان‌شاءالله با تکمیل طرح‌های بعدی شامل آزادگان، یادآوران و یاران توان ظرفیت به یک میلیون بشکه در روز می‌رسد.

زنگنه درباره دلیل تأسیس نیروگاه اختصاصی برق در غرب کارون از سوی شرکت نفت گفت: به‌دلیل وضع تولید برق در خوزستان، مدیریت شرکت ملی نفت تصمیم گرفت به‌منظور پایداری تولید نفت، تأسیسات برق را بسازد و خود برق مورد نیاز را تأمین کند.

وی با بیان اینکه شرکت نفت، برق را از شرکت مپنا به قیمت ۲.۲۵ سنت یورو خریداری می‌کند، افزود: شرکت مپنا این نیروگاه را به‌صورت ساخت، بهره‌برداری و مالکیت (BOO) در غرب کارون احداث کرد و امروز ۲ واحد گازی آن عملیاتی شده‌اند و واحد بخار آن در حال ساخت است، شرکت ملی نفت ایران شبکه انتقال و ایستگاه‌های آن را ساخته است.

همه توانمان را برای میدان‌های مشترک گذاشتیم

وزیر نفت گفت: من امروز خوشحال هستم که در محضر جنابعالی به مردم عرض کنم دولت هر چه در توان داشت برای افزایش توان تولید میدان‌های مشترک به‌کار برد، به‌نحوی که امروز توان تولید ما در میدان‌های غرب کارون ۶ برابر و میدان گازی پارس جنوبی ۲.۵ برابر شده است.

زنگنه با بیان اینکه آثار این افزایش توان تولید را می‌توان در زندگی مردم، در توسعه کشور و بهتر شدن شرایط محیط‌ زیست دید، تصریح کرد: از سال ۱۳۹۲ تاکنون در میدان‌های مشترک غرب کارون ۲۱۶ حلقه چاه بالغ بر ۶.۲ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری شده است.

وی در پایان از همه سرمایه‌گذاران (دولتی و خصوصی) در اجرای پروژه‌ها و مگاپروژه‌های نفت تشکر و قدردانی کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۳۹۵۱۵ بازدید