سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

تولید ۶٫۵ میلیون تن محصولات پتروشیمی در ۲ماه نخست سال جاری

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تولید ۶٫۵ میلیون تن محصولات پتروشیمی در دو ماه اول امسال خبر داد.

مهندس عبدالحسین بیات در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت((MOP با اشاره به این که هم‌اکنون برخی از واحدهای پتروشیمی در حال انجام تعمیرات اساسی هستند، گفت: با این وجود میزان تولیدات محصولات پتروشیمی نسبت به سال گذشته در دو ماه اول سال، برابر بوده است .

در سال جاری صنعت پتروشیمی از برنامه‌ها جلوتر است

وی از فروش دو میلیارد دلار محصول پتروشیمی در دو ماه اول امسال خبر دادو گفت: با توجه به برنامه‌ای که کارگروه توسعه صادرات دولت در سال جاری برای صنعت پتروشیمی هدف‌گذاری کرده است، تنها این صنعت در مقایسه با بقیه صنایع از برنامه‌های تعیین شده جلوتر است.

مهندس بیات با مقایسه فروش محصولات پتروشیمی در سال گذشته و سال جاری ادامه داد: این میزان فروش نشانگر ۱۶ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده و از نظر وزنی صادرات محصولات پتروشیمی در دو ماه اول سال ۱۳۹۰، معادل دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن بوده است.

وی درآمد حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی در دو ماه امسال را نیز نسبت به برنامه جلوتر خواند و افزود: وزارت نفت در بخش صادرات میعانات گازی و محصولات پتروشیمی از برنامه جلوتر عمل کرده است.

براساس این گزارش، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی پیش‌تر با اشاره به برنامه مصوب سال ۱۳۹۰ برای تولید ۴۶ میلیون تن انواعمحصولات پتروشیمی، ارزش فروش کل را شامل فروش داخلی و صادرات ۱۹٫۶ میلیارد دلارپیش‌بینی کرده بود.

وی مقدار کل فروش برنامه‌ریزی شده تولیدات پتروشیمی را در سال جاری ۳۲٫۷ میلیون تن اعلام کرده و گفته بود: مصوب شده از این مقدار ۱۳٫۷ میلیون تن آن به ارزش ۸۴ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال به فروش داخل اختصاص پیدا کند؛ همچنین قرار است ۱۹ میلیون تن دیگر به ارزش ۱۱٫۴ میلیارد دلار به کشورهای مختلف خریدار محصولات پتروشیمی ایران صادر شود.

 

به گفته مهندس بیات به بسترسازی مناسب جهت جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در بخش پتروشیمی در حال انجام است و در سال جهاد اقتصادی در صنعت پتروشیمی باید نسبت به نیازسنجی و ارائه راهکارهایی اجرایی و مناسب به دنبال جذب سرمایه‌گذاران باشیم تا بتوانیم با اجرای طرح‌ها و پروژه‌های زیربنایی، زمینه ایجاد فرصت‌های اشتغال جدید را فراهم کنیم.

وی همچنین بر استفاده فعال‌تر از صندق توسعه ملی در راستای پشتیبانی از سرمایه‌گذاری بخش‌های غیر دولتی در پتروشیمی تاکید کرده بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۵۶۳۳۶ بازدید