سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

پروژه احداث نیروگاه غرب کارون با دستور رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید

بخش گازی طرح ساخت نیروگاه غرب کارون (۲ فاز نخست) با سرمایه‌گذاری حدود ۳۲۰ میلیون یورو، صبح امروز (دوشنبه، سوم شهریورماه) هم‌زمان با هفته دولت، با اعلام دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.
به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، دکتر تورج دهقانی مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه  نفت، در این مراسم که با حضور استاندار و مقامات استان خوزستان و همچنین مدیران ارشد شرکت ملی نفت برگزار گردید، به تشریح و تببین طرح مورد نظر در حضور رییس جمهور و وزیر محترم نفت پرداختند.

بنابر این گزارش، طرح ساخت نیروگاه غرب کارون با ظرفیت اسمی ۵۰۰ مگاوات با هدف تأمین برق میدان‌های نفتی آزادگان، یاران، یادآوران، کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰، واحد بهره‌برداری و تلمبه‌خانه غرب کارون در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار دارد که در این راستا تا کنون دو فاز این طرح (واحدهای اول و دوم گازی) با ظرفیت واقعی بیش از ۳۰۰ مگاوات تکمیل و دسترسی میدان‌های یادآوران، آزادگان شمالی و تلمبه‌خانه غرب کارون به شبکه برق‌رسانی امکان‌پذیر شده است.

بر مبنای قرارداد احداث نیروگاه غرب کارون که به‌صورت تبدیل انرژی (BOO) برای ۲۰ سال بین شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت مپنا منعقد شده است، همه تولید برق این نیروگاه تحویل میدان‌های غرب کارون می‌شود.

این نیروگاه، یک نیروگاه سیکل ترکیبی است که هم‌اکنون دو واحد گازی آن به مدار آمده و فرآیند اجرای واحد بخار (فاز سوم) نیز در دست اقدام است. حدود ۸۵ درصد از تجهیزات به‌کار رفته در این طرح از داخل کشور تأمین شده و سهم نیروهای بومی شاغل در طرح نیز بیش از ۷۰ درصد بوده است.

نیروگاه غرب کارون، نیروگاهی خصوصی در عرصه فروش برق به صنایع نفت و گاز است که در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و در جنوب میدان نفتی جفیر، در مجاورت طرح ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ احداث شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۴۰۷۵۲ بازدید