سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN
وزیر نفت در آیین امضای قرارداد تکمیل میدان آزادگان جنوبی:

علاقه ویژه‌ای به هیچ کشور خارجی ندارم؛ تنها منافع ملی مهم است

وزیر نفت با بیان اینکه به هیچ کشور خارجی علاقه‌ای ویژه‌ ندارم و اگر با فردی صحبت می‌کنم برای عزت و منافع ملت ایران است، تأکید کرد: ما مقتدر و محکم برای سربلندی ملت‌مان و ایران عزیزمان ایستادیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، بیژن زنگنه امروز (دوشنبه، ۳۰ تیرماه) در آیین امضای قرارداد تکمیل میدان آزادگان جنوبی اظهار کرد: من خدمتگزار ملت ایران هستم. من در این خاک به دنیا آمدم، پدرانم در این خاک به دنیا آمدند و در این خاک دفن شدند، امیدوارم خودم در این خاک با عزت دفن شوم.

وی با بیان اینکه آنچه برایم مهم است فقط و فقط سربلندی و بزرگی ملت ایران است و تلاش برای اینکه در این شرایط سخت بتوانیم کاری کنیم که کمتر به مردم فشار وارد شود، تصریح کرد: وظیفه‌ ما این است در این شرایط سخت، تحت سخت‌ترین فشارها عمل کنیم و کوتاه نیایم.

وزیر نفت به امضای قرارداد میدان مشترک آزادگان اشاره کرد و با بیان اینکه افزایش بازیافت نفت در این میدان فوق‌العاده مهم و حیاتی است، تصریح کرد: این قرارداد با یکی از نمادهای فناوری ملی یعنی شرکت پتروپارس امضا می‌شود.

وی با بیان اینکه محدوده غرب کارون (سوسنگرد، دشت آزادگان، هویزه، شط علی، هورالعظیم) میدان رزم برادران و فرزندان بزرگ ملت ایران بود و خاطره انگیز است، افزود: وقتی در سال ۶۲ پل موقت شناور برای تلاقی با جزایر مجنون احداث می‌شد، بنده وزیر جهاد بودم. خون‌های پاک فرزندان این کشور در این زمین برای حفظ شرف، استقلال، سربلندی و آزادی ملت ریخته شد. آن زمان فکر نمی‌کردم این منطقه مهم‌ترین میدان فعالیت برای توسعه نفت باشد.

زنگنه تصریح کرد: اکنون ما جا پای شهدا قدم می‌گذاریم. اینکه گفتند در این منطقه با وضو قدم بگذارید حرف قابل تأملی است. جای جای اینجا خون شهیدان ریخته شده است و حاکمیت امروز در نقطه مرزی برکت این خون‌هاست، با اقتدار کارمان را انجام می‌دهیم.

امضای قرارداد میدان فرزاد؛ به‌زودی

وزیر نفت ضمن یادآوری اهتمام وزارت نفت در زمینه مسئولیت اجتماعی خود در حوزه نفت با اشاره به توسعه میدان‌های مشترک، گفت: با وجود همه مشکلات، تنگناها و ضعف‌هایی که داشتیم کارهای خوبی در میدان‌های مشترک انجام دادیم، برای نمونه ظرفیت برداشت روزانه نفت خام از میدان‌های غرب کارون از ۷۰ هزار بشکه به حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده که کار بزرگی بوده است و جای قدردانی دارد.

وی از میدان‌های مشترک غرب کارون و پارس جنوبی به‌ عنوان شاخص در میدان‌های مشترک نام برد و گفت: همه میدان‌های مشترک کشور تا پایان دوره فعالیت دولت دوازدهم سر و سامان می‌گیرد، میدان مشترک گازی فرزاد یکی از آنهاست که قرارداد آن به‌زودی امضا می‌شود.

زنگنه در ادامه به موضوع افزایش ضریب بازیافت از مخازن نفتی اشاره کرد و با بیان اینکه هم‌اکنون مردم و مجلس شورای اسلامی درباره میدان‌های مشترک بسیار حساس هستند که حساسیت به حق و به جایی است، تصریح کرد: باید کاری کرد که مردم، مجلس و مسئولان به همان اندازه نسبت به افزایش ضریب بازیافت و برداشت از میدان حساس باشند.

وی با تاکید بر اینکه اگر درست عمل نکنیم ثروث کشور را هدر دادیم بدون آنکه کسی ببیند، افزود: ذخیره درجای میدان نفتی آزادگان جنوبی ۲۷ میلیارد بشکه است که با فناوری کنونی می‌توانیم کمتر از یک و نیم میلیارد بشکه از آن برداشت کنیم، به این معنا که ۲۵.۵ میلیارد بشکه بدون استفاده می‌ماند و این ضعف فناوری است.

وزیر نفت ادامه داد: البته منظور این نیست که بتوان ۱۰۰ درصد ذخایر درجا را برداشت کرد زیرا بسته به شرایط زمین و مخزن، دسترسی به این ذخایر متفاوت است، اما همانطور که آقای پنجه شاهی، رئیس انستیتو مهندسی نفت دانشگاه تهران اعلام کردند، می‌توانند ۱۰ درصد به ضریب بازیافت این میدان اضافه کنند، یعنی ۶ درصد به ۱۶ درصد برسد که بیش از هزار میلیارد دلار به ثروت مردم افزوده خواهد شد.

وی گفت: هیچ کسی حق ندارد تصمیم بگیرد جلو عملیات اجرای افزایش ضریب بازیافت را بگیرد، درغیر اینصورت باید جلو ملت ایران پاسخگو باشد، من تا زمانی که در نفت حضور داشته باشم از اجرای طرح‌های افزایش ضریب بازیافت کوتاه نخواهم آمد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۰ تیر ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۳۹۵۸۱ بازدید