سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

قدرت‌نمایی ایران در معادلات انرژی از نگاه رسانه‌های جهان

آغاز رسمی ساخت راهبردی‌ترین طرح در حال انجام دولت (طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک) در رسانه‌های خارجی بازتاب وسیعی داشت‌ به‌طوری که بیشتر آن را طرحی راهبردی همسو با تأمین منافع ایران توصیف کردند.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، عملیات بهره‌برداری از سه طرح صنعت نفت یعنی آغاز ساخت خط لوله انتقال نفت خام از گوره به جاسک و همچنین دو طرح در حوزه‌های پالایشی و پتروشیمی در مجموع با سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد و ۱۴۰ میلیون دلاری، هفته گذشته با حضور رئیس‌جمهوری و به‌صورت ویدئو کنفرانس انجام شد.

مؤسسه «انرژی جنوب شرق اروپا» با راهبردی توصیف کردن این خط لوله که حدود یک‌هزار و ۱۰۰ کیلومتر طول دارد، نوشت: این خط لوله‌ سبب می‌شود میزان وابستگی صادرات نفت ایران به تنگه هرمز – دومین تنگه بین‌المللی شلوغ جهان – کاهش یابد، تا حدی که حتی در صورت بسته شدن آن، آسیبی به صادرات نفت این کشور وارد نخواهد شد.

این مؤسسه همچنین نوشت: این خط لوله به‌صورت روزانه امکان انتقال یک میلیون بشکه نفت را از منطقه گوره در بوشهر به بندر جاسک در خط ساحلی دریای عمان فراهم می‌کند.

این خط لوله به مشتریان نفت ایران اطمینان خاطر خواهد داد که حتی در صورت مسدود شدن تنگه هرمز به‌عنوان «حیاتی‌ترین آب‌راه نفتی» در جهان نام‌گذاری شده، آنها همچنان به نفت ایران دسترسی خواهند داشت.

 بدون شک این مسئله یک ویژگی ژئواستراتژیک مهم برای ایران به‌شمار می‌آید و سبب می‌شود ایران در معادلات منطقه‌ای و جهانی از  قدرت مضاعفی برخوردار شود.

خبرگزاری رسمی ترکیه (آناتولی) نیز در گزارشی با اشاره به سخنان اخیر دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به مناسبت افتتاح این خط لوله، طرح یادشده را استراتژیک توصیف کرد.

رویترز نیز در گزارشی مدعی‌شده ایران با به نتیجه رساندن این خط لوله در شرایطی که این کشور با تحریم روبه‌رو شده است، به نحوی که حتی ساخت لوله‌های آن نیز در کشور انجام شده، این امکان را دارد تا از تهدیدات بسته شدن تنگه هرمز نیز عبور کند، در حالی که هیچ  خللی در صادرات نفتش به‌وجود نیاید.

به گزارش وزارت نفت، ‌این طرح با هدف انتقال نفت خام سبک و سنگین صادراتی و نفت خام حوزه غرب کارون به جاسک، ذخیره‌سازی این نفت در جاسک و همچنین صادرات نفت خام از این منطقه اجرایی شده است، همچنین این خط لوله، این امکان را برای جاسک فراهم می‌آورد تا به یکی دیگر از قطب‌های نفتی ایران تبدیل شود.

با توجه به اینکه جاسک در سمت شرق تنگه هرمز واقع شده است، ‌برای انتقال نفت به آنجا دیگر نیازی به عبور نفتکش‌ها از تنگه هرمز نیست، ‌در نتیجه میزان صادرات نفت ایران در صورت بسته شدن تنگه هرمز به صفر نمی‌رسد و با وجود صادرات نفت از دریای عمان، مشتریان نفت ایران مطمئن خواهند بود که نفت خریداری‌شده‌  به‌ دستشان می‌رسد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ تیر ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۴۲۶۴۱ بازدید