سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

سالانه ۵۵۰ میلیون دلار در شرکت ملی پالایش و پخش صرفه‌جویی خواهد شد

مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از صرفه‌جویی سالانه ۵۵۰ میلیون دلاری شرکت پالایش و پخش با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و مدیریت درست مصرف سوخت در کشور خبر داد.

حمیدرضا سیدجعفری در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: بند ۸ قانون هدفمندی یارانه ها به صنایع کشور اجازه داده است به منظور افزایش بهره وری انرژی، بخشی از عواید حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در قالب وجوه اداره شده، تسهیلات کم بهره و وجوه بلاعوض را برای کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره وری انرژی استفاده کند.

وی صرفه جویی حاصل از اجرای این طرح ها را در حوزه شرکت های پالایشی با صرف هزینه حدود ۶۹۶ میلیون دلار، سالانه حدود ۵۳۲ میلیون دلار، در حوزه شرکت خطوط لوله و مخابرات با صرف هزینه ۱۶ میلیون دلار، سالانه معادل ۸ میلیون دلار و از ۱۷۰۰ میلیون دلار هزینه برآورده شده در شرکت ملی پخش تا پایان برنامه پنجم را سالانه ۱۰۰۰ میلیون دلار برشمرد.

سیدجعفری استفاده از طرح های پیش گرمایش کوره ها، همچنین طرح های اکونومایزر توربین های گازی و مدیریت بخار در تاسیسات را از مهم ترین طرح های شرکت های پالایشی خواند و افزود: در حوزه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نیز، یکی از بزرگ ترین طرح های بهره وری انرژی طرح کهاب است که در انبارها، جایگاه ها و دستگاه های نفتکش اجرا می شود.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، نصب موتورهای برقی و دیزلی به صورت مشترک را از مهم ترین طرح های ارتقای بهره وری انرژی در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران خواند و افزود: موتورهای دیزلی، راندمان بالاتری نسبت به موتورهای گازی دارند و استفاده از آنها آلایندگی کمتری برای محیط زیست به همراه دارد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۲۲۳۲۲ بازدید