سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN
یادداشت:

توسعه غرب کارون در سال جهش تولید شتاب می گیرد

شرکت ملی نفت ایران در راستای حفظ رسالت خطیر خود در حوزه افزایش ظرفیت تولید نفت در سالی که مزین به نام “جهش تولید” است، تلاش می کند تا از توان خود در راستای توسعه میدان های مشترک فعال در منطقه غرب کارون بهره ببرد. توسعه این میدان ها به دلیل همپوشانی منابع هیدروکربوری با کشور عراق، یکی از اهداف مهم توسعه‌ای و جزء اصول کلیدی سیاست های کلی نظام در قالب چشم انداز و ابلاغیه مقام معظم رهبری است که ضمن افزایش ظرفیت تولید نفت خام و تأمین امنیت انرژی، جایگاه کشور در بازارهای جهانی را تقویت و قدرت چانه زنی جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی افزایش خواهد داد.

منطقه استراتژیک غرب کارون، بخش بزرگی از حوزه کاری شرکت مهندسی و توسعه نفت است که با توجه به راهبردی و پراهمیت بودن پروژه‌های ملی که در دست اجرا دارد، برای شتاب‌بخشی به بهره‌برداری مطلوب و به‌موقع از میدان‌های نفتی غرب کارون که بیشتر آنها مشترک است، همه توان خود را به کار گرفته است. طرح‌های توسعه میدان‌های نفتی یادآوران، آزادگان، یاران و همچنین طرح‌های تلمبه‌خانه و نیروگاه که از جمله پروژه های تعریف شده و در دست اجرا در حوزه غرب کارون تلقی می شوند، هم اکنون بر اساس برنامه، در حال توسعه هستند.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، تولید بیش از یک میلیون بشکه نفت از میدان های مشترک غرب کارون هدفگذاری شده که برای رسیدن به این هدف، ظرفیت این روش‌ها افزایش تولید مرحله ای است که توانسته با به حداقل رساندن خواب سرمایه و ایجاد حداکثر بازدهی، سطح تولید را به میزان قابل قبولی افزایش دهد. استفاده از سیستم فرآورشی سیار و یا نصب و راه اندازی پمپ های درون چاهی نیز از دیگر روش های افزایش تولید در حوزه غرب کارون است که در دستور کار قرار دارد.

هم اکنون بخشی از افزایش تولید روزانه نفت میدان آزادگان جنوبی با استفاده از دستگاه فرآورش سیار          (Skid Mounted) به میزان ۴۰ تا ۵۰ هزار بشکه انجام می شود که این شیوه تولید نفت می تواند در دیگر میدان‌های مشترک هم عملیاتی شود. استفاده از این واحد های فرآورشی به عنوان یک فرهنگ رایج شناخته شده است. این تأسیسات که کارکرد واحدهای فرآورشی کامل را دارند برای نخستین بار در میدان نفتی آزادگان جنوبی به کار گرفته شد که از زمان تأمین تا اجرا کمتر از یک سال به اتمام رسید.

در ضمن فرآیند ساخت بزرگترین واحد فرآورش بالادستی صنعت نفت کشور به ظرفیت ۳۲۰ هزار بشکه در روز در حال اجراست که پیش بینی می شود فرآورش تمام نفت تولیدی برنامه ریزی شده در آزادگان جنوبی تا پایان سال ۱۴۰۰ انجام شود.

در مجموع بر اساس هدف‌گذاری انجام شده، تلاش برای افزایش ظرفیت تولید نفت تا٣۵٠ هزار بشکه در روز در غرب کارون با توسعه فاز نخست میدان های آزادگان جنوبی، یاران جنوبی و فاز دوم میدان های یادآوران و آزادگان شمالی در سال جدید ادامه دارد.

غرب کارون، تبلور توانمندی ایرانی

با توجه به اهمیت پروژه های تعریف شده در غرب کارون و ضرورت تسریع در فرآیند برداشت از این میدان ها، انجام بخش عمده ای از فعالیت های تعریف شده در چرخه توسعه و تولید نفت، شامل پروژه‌های حفاری چاه‌ها، احداث خطوط انتقال نفت و ایستگاه‌های ارسال نفت خام و بهره‌برداری از تأسیسات نفتی در طرح توسعه میدان‌های نفتی غرب کارون و پروژه‌های جنبی آن به شرکت های داخلی سپرده شده است. همچنین سهم اشتغالزایی برای مردم بومی، در حوزه عملیاتی غرب کارون در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است به طوری که به کارگیری نیروهای بومی مطابق با دستور مقام عالی وزارت در دستور کار قرار دارد.

از سوی دیگر باید در نظر داشت که همزمان با توسعه میدان‌های نفتی غرب کارون، زیرساخت‌های گسترده‌ای ایجاد می‌شود و اشتغال و اقتصاد در منطقه رونق می‌گیرد که به تقویت امنیت در نوار مرزی می‌انجامد.

طرح های توسعه ای غرب کارون

فاز نخست طرح های توسعه ای در حوزه غرب کارون در حال حاضر یا به اتمام رسیده و یا در حال طی کردن مراحل نهایی است، توسعه فاز دوم این طرح ها نیازمند برنامه ریزی، پیگیری و انعقاد قرارداد است که امیدواریم در سال جاری، شاهد امضای فاز دوم برخی از این طرح های توسعه ای باشیم.

میدان نفتی آزادگان جنوبی بخشی از میدان نفتی آزادگان است که در حدود ۸۰ کیلومتری غرب اهواز در منطقه مرز مشترک ایران و عراق واقع شده است. در طرح جامع توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی ٢ فاز تعریف شده است که برمبنای آن، تولید در فاز نخست ٣٢٠ هزار بشکه در روز و در فاز دوم توسعه به ۶٠٠ هزار بشکه در روز افزایش می‎یابد. سرعت توسعه میدان آزادگان جنوبی که بوسیله پیمانکاران داخلی در حال انجام است، نه تنها کم نشده بلکه با شتاب ادامه دارد.

تولید نفت از میدان یاران شمالی هم که یکی از طرح‌های بیع متقابل است، از سوی شرکت ایرانی توسعه نفت و گاز پرشیا، تأمین مالی شده و مراحل توسعه آن در حال انجام است. قرارداد فاز دوم این میدان هم، به زودی به امضا خواهد شد.

همچنین، تلاش بر این است که در سال جاری، از میدان نفتی یادآوران افزایش ظرفیت تولید ۵۰ هزار بشکه ای را شاهد باشیم.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۵:۴۱۶۸۱ بازدید