سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN
دكتر تورج دهقانی، مديرعامل شركت مهندسی و توسعه نفت،

اولویت‌های شرکت متن در سال جهش تولید تشریح شد/ اجرای طرح انتقال نفت خام گوره-جاسک بر اساس برنامه زمان‌بندی

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت اجرای طرح توسعه انتقال نفت خام از گوره به جاسک را مهمترین اولویت سال ۱۳۹۹ این شرکت خواند و ضمن شرح آخرین وضعیت طرح توسعه میادین غرب کارون از برنامه ریزی برای توسعه فاز دوم آنها در سال جدید خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران تورج دهقانی با اشاره به نامگذاری امسال به نام “جهش تولید”، گفت: تاکید و تکیه بر توانمندی و ظرفیت های داخلی در دستور کار قرار گرفته است و شرکت متن نیز تلاش می کند تا در این مسیر نقش خود را به خوبی ایفا کند.

دهقانی در مورد اهم فعالیت های شرکت متن در سال ۱۳۹۸، اظهار کرد: سال گذشته به دلیل حوزه فعالیت شرکت که بیشتر در غرب کارون متمرکز است با سیل و چالش های تقریبا بی سابقه ای آغاز شد و فعالیت ها بیشتر در حوزه توجه به مسائل اجتماعی و حل مشکلات ناشی از سیل مردم منطقه و استان خوزستان بود.

اجرای طرح انتقال نفت خام گوره – جاسک بر اساس برنامه زمان‌بندی

دهقانی تمرکز بر اجرای طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسک بر اساس برنامه زمانبندی را از اولویت های مهم سال ۱۳۹۸ شرکت متن اعلام کرد و گفت: در سال گذشته توفیقات خوبی در این طرح حاصل شد که بحث تامین لوله سازگار با سرویس ترش به صورت ۱۰۰ درصد داخلی سرآمد آن بود.

مدیرعامل شرکت متن محور اصلی و تمرکز فعالیت شرکت متن در سال ۱۳۹۹ را طرح ملی گوره-جاسک خواند و گفت: رئیس جمهوری نیز تاکید ویژه ای بر اجرای این طرح و تامین لوله های مورد نیاز از ظرفیت داخل دارند که این روند با جدیت بیشتری ادامه دارد. تمام تلاش شرکت متن نیز این است که تا پیش از پایان امسال بخش زودهنگام این طرح را به بهره برداری برساند و نفت و میعانات گازی را از گوره به شرق تنگه هرمز و یا منطقه جاسک ارسال کند.

وی با بیان اینکه طرح انتقال نفت خام گوره- جاسک به عنوان یک نماد و طرح ملی متکی بر توانمندی داخلی شناخته شده است، گفت: خوشبختانه هم اکنون تمام نیازهای این طرح سفارش گذاری داخلی شده و یا در حال تولید است. بخشی از نیازها نیز تامین و تحویل شده و یا در حال مهندسی و تولید از سوی سازندگان ایرانی است.

دهقانی ادامه داد: در بخش اجرا نیز هم اکنون پیمانکاران ایرانی مستقر شده اند به طوری که شاهد پیشرفت خیلی خوبی در روند اجرای طرح انتقال نفت خام گوره- جاسک هستیم. در ضمن از اواخر سال گذشته هم عملا با تولید روزانه و تحویل لوله ها به سایت، عملیات جوشکاری انجام شد.

به گفته وی، از ۲۶ اسفند ماه تاکنون نیز حدود ۱ میلیون متر مکعب عملیات خاکبرداری، حدود ۲۰ کیلومتر مسیرسازی، حدود ۲۲ کیلومتر عملیات ریسه لوله و افزون بر ۲۵ کیلومتر جوشکاری لوله انجام شده است.

دهقانی احداث مخازن ذخیره سازی ۱۰ میلیون بشکه ای در منطقه جاسک را از دیگر اولویت های شرکت متن در سال جدید برشمرد و گفت: تلاش می شود ۲ میلیون بشکه، تحت عنوان بهره برداری زودهنگام، تا پایان سال ۱۳۹۹ به بهره برداری برسد.

تشریح آخرین وضعیت طرح‌های توسعه ای شرکت متن 

مدیرعامل شرکت متن ادامه داد: در حوزه برنامه های توسعه ای میدان‌های نفتی غرب کارون نیز در سال گذشته برنامه افزایش تولید پلکانی داشتیم که کماکان امسال هم پیگیری می شود.

وی در مورد آخرین وضعیت پیشرفت طرح توسعه میدان نفتی آذر، گفت: مراحل پیش راه اندازی و نهایی این طرح توسعه ای در حال تکمیل است که پیش بینی می شود ظرف ۲ ماه آینده آماده راه اندازی باشد.

میدان نفتی آذر از میادین نفتی مشترک با کشورعراق است که در جنوب غربی استان ایلام واقع شده است و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته ظرفیت تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت خام از این میدان در دستور کار قرار دارد.

دهقانی با اشاره به راه اندازی دو واحد از نیروگاه غرب کارون در سال گذشته، اظهار کرد: راه اندازی و تولید از این نیروگاه نیز در برنامه بهار امسال است.

مدیرعامل شرکت متن با اشاره به اینکه ساخت کارخانه فرآورش مرکزی آزادگان جنوبی (CTEP) امسال شتاب مناسبی در عملیات اجرایی خواهد داشت، در خصوص قرارداد ساخت واحد فرآورش پیش‌ساخته‌ (Skid- Mounted) در میدان نفتی مشترک آزادگان جنوبی که اواخر بهمن ماه سال گذشته میان شرکت متن و جهاد دانشگاهی امضا شد، اظهار کرد: هم اکنون استفاده از این واحد های فرآورشی به عنوان یک فرهنگ رایج شناخته شده است. این تاسیسات که کارکرد واحدهای فرآورشی کامل را دارند برای نخستین بار در میدان آزادگان جنوبی به کار گرفته شد که از زمان تامین تا اجرا کمتر از یک سال به اتمام رسید.

دهقانی با اشاره به تلاش های صورت گرفته در سال های گذشته برای امضا قرارداد فاز دوم طرح های توسعه ای، اظهار امیدواری کرد که اقدام های انجام شده امسال نتایح اثربخشی بدهد و قرارداد فاز دوم میدان یاران با شرکت نفت و گاز پرشیا که توسعه فاز نخست این طرح را هم عهده دار بوده، به زودی به امضا برسد.

وی اظهار کرد: همچنین امسال تلاش بر این است که در میدان یادآوران شاهد افزایش ظرفیت ۵۰ هزار بشکه ای باشیم. امسال به طور قطع این عملیات شروع می شود.

دهقانی با بیان اینکه مذاکرات فاز دوم طرح توسعه میدان های نفتی آذر و چنگوله با مجموعه اویک امسال جدی تر ادامه دارد، گفت:  پشنهادات این طرح های توسعه ای ارائه شده و امسال امضا قرارداد این میادین در برنامه است.

حمایت هم جانبه متن از توانمندی و ظرفیت‌های داخلی

به گفته دهقانی، هر چند که طی سال گذشته فشارهای زیادی از طریق تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا تحمیل و کار در بخشی از عرصه‌ها سخت شد اما خوشبختانه مجموعه تلاش ها و اقدام های شرکت متن در راستای ارتقا توانمندی داخلی نتیجه بخش بوده به طوری که اثر تحریم ها را به حداقل و بعضا به صفر رسانده است.

وی اظهار امیدواری کرد که این روند حمایتی از صنعتگران داخلی در سالی که به نام “جهش تولید” مزین است، روند افزایشی داشته باشد چرا که جهش به معنای پیشرفت و ارتقا به پله های بالاتر است یعنی اگر سال قبل بسترها و زیرساخت ها ارتقا و بکارگیری تولید داخل شکل گرفته، امسال باید بتوانیم خیلی راحت تر این ظرفیت ها را به کار گیریم.

وی اجرای طرح ملی انتقال نفت خام از گوره به جاسک را عرصه نمایش توانمندی های داخلی خواند و گفت: شرکت متن افزون بر اینکه به ظرفیت سازی و توانمندی داخلی باور دارد، بر این امر که این توانمندی ها از کیفیت لازم هم برخودار باشد، تاکید دارد از این رو ارزیابی کیفی شرکت ها و ظرفیت های داخلی با دقت کامل و پایش مستمر انجام شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۵۳۷۷۷ بازدید