سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN
دكتر تورج دهقاني، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت:

پیشرفت بخش زودهنگام طرح ملی گوره-جاسک به مرز ۵۰ درصد رسید

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از پیشرفت ۵۰ درصدی بخش زودهنگام طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، دکتر تورج دهقانی شامگاه دوشنبه (۲۸ بهمن ماه) در حاشیه بازدید از شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: این برای نخستین بار است که ورق سازگار با نفت اسیدی در کشور ساخته می شود از این رو این اقدام دستاوردی مهمی در سال رونق تولید محسوب می شود که نتیجه آن به ثمر نشستن طرح ملی گوره- جاسک است.

دهقانی شرکت فولاد اکسین را حلقه میانی پروژه تامین لوله طرح انتقال نفت خام گوره- جاسک خواند و گفت: حلقه اول تختال است که توسط فولاد مبارکه تولید می شود، در حلقه دوم تختال ها به ورق و در حلقه سوم ور ق ها توسط لوله سازها به لوله تبدیل می شوند. در این زنجیره، شرکت فولاد اکسین مهمترین حلقه فرآیند است.

به گفته وی، موفقیت طرح انتقال نفت گوره-جاسک در زمانبندی خود به عملکرد شرکت فولاد اکسین که تولید کننده انحصاری ورق های عریض در کشور است، بستگی دارد.

دهقانی با بیان اینکه تاکنون ۸۰ هزار تن ورق متناسب با سرویس ترش تولید شده است، گفت: انتظار داریم شرکت فولاد اکسین همین روند را حفظ کند تا بتواند به تعهد تولید ۲۵ هزار تن ورق سرویس ترش در ماه عمل کند. گفتنی است، عملکرد این شرکت در ۳ ماه اخیررضایت بخش بوده است.

وی در مورد روند پیشرفت سایر بخش های طرح ملی گوره- جاسک، اظهار کرد: ساخت ۵۰ عدد پمپ مورد نیاز این طرح هم که از سوی سه سازنده ایرانی در حال انجام است به صورت هفتگی رصد می شود. در مجموع حدود ۱۵ پیمانکار اجرایی در بخش های مختلف در پهنه هزار کیلومتری کشور مشغول فعالیت هستند.

دهقانی ادامه داد: هم اکنون ۲۰۰ کیلومتر لوله تولید شده که بخش عمده آن به محل سایت ارسال شده است. از ۲ ماه گذشته هم عملیات جوشکاری آغاز شده، پیش بینی می شود اگر کار با همین شتاب پیش رود، پروژه بر اساس برنامه زمانبندی تکمیل می شود.

مدیرعامل شرکت متن گفت: این نوید را می دهم که در سال ۱۳۹۹ بخش زودهنگام طرح گوره-جاسک راه اندازی شود و شاهد صادرات نفت و میعانات گازی از پایانه جاسک باشیم.

دهقانی پیشرفت کلی طرح انتقال نفت خام گوره-جاسک را ۲۵ درصد اعلام کرد و گفت: این درصد در بخش زودهنگام طرح حدود ۵۰ درصد است. در ضمن باید در نظر داشت که هر چند اجرای این طرح از چند سال پیش کلید خورده اما در عمل از تابستان ۱۳۹۸ عملیات اجرایی آن آغاز شده و این پیشرفت در همین مدت کوتاه حاصل شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۷۶۹۰ بازدید